مدیر زندان زنانه هرات پس از ۳ ماه هنوز در بند طالبان است

۱۴۰۰/۱۰/۲۲

نزدیکان عالیه عزیزی، مدیر پیشین زندان زنانه هرات می گویند که او در ۱۰ میزان از سوی طالبان بازداشت شد و هنوز آزاد نشده است. محمد نذیر عارفی، برادر او در صفحه فیسبوکش نوشت که خانم عزیزی در تاریخ مذکور، «حین اجرای وظیفه به دست طالب اسیر شده و در زندان به سر می‌برد.»

به گفته عارفی، طالبان از دادن هر گونه اطلاعات در باره خواهرش خودداری کرده‌اند. عارفی می‌گوید که خواهرش «طبق یک نقل در زندان پلچرخی» زندانی است. او از دوستانش خواسته برای رهایی عالیه عزیزی از بند طالبان دادخواهی کنند تا «سرنوشت این مادر رنج دیده مشخص شود».

پس از فراخوان برادر عالیه عزیزی، مدیر زندان زنانه هرات، کمپاینی برای رهایی او در شبکه‌های اجتماعی راه اندازی شده است.

شمار قابل توجهی از کاربران شبکه‌های اجتماعی با شعار «عالیه را آزاد کنید» به این کمپاین پیوسته اند. آنان از نهادهای حامی حقوق بشر می‌خواهند برای رهایی خانم عزیزی دست به کار شوند.

گروه دادخواهی زنان در توییتر می‌گوید که مدیر زندان زنانه هرات ۳ ماه قبل توسط طالبان ربوده شد و تا حال لادرک است. این گروه می‌افزاید: «ما نگران وضعیت او هستیم. از نهادهای بین‌المللی حامی زنان می‌خواهیم تا خاموش باقی نمانده و برای رهایی وی تلاش کنند.»

در همین حال، نرگس نهان، یکی از کاربران نوشته است: «طالبان باید به تعهد [خود به] عفو ملی پابند باشند و افرادی چون عالیه عزیزی را که هیچ جرمی مرتکب نشده، رها کنند.»

با آن که مقام‌های طالبان در کابل در باره سرنوشت این خانم هیچ اظهار نظری نکرده اند اما یک مقام محلی طالبان در هرات به رسانه‌ها گفته است که پس از تحقیق در باره خانم عزیزی، اطلاعی در باره او به‌دست نیاورده است.