سرمنشی سازمان ملل متحد خواهان آزادسازی ذخایر ارزی افغانستان شد

۱۴۰۰/۱۰/۲۳

آنتونیو گوترش، سرمنشی سازمان ملل متحد می‌گوید که راهی برای آزادسازی مشروط ذخایر ارزی افغانستان ایجاد شود. او در نیویارک به خبرنگاران گفت که برای نجات جان افغان‌ها و جلوگیری از فروپاشی کامل اقتصادی افغانستان، باید قوانینی که مانع ارسال پول به این کشور می‌شود، به حالت تعلیق درآید.

به نقل از خبرنامه این سازمان، آقای گوترش گفت: «به منظور پرداخت معاش کارکنان بخش دولتی و کمک به نهادهای افغانستان برای ارائه مراقبت‌های صحی، آموزشی و سایر خدمات حیاتی، باید اجازه ارسال پول‌های بین‌المللی به این کشور داده شود.»

سرمنشی سازمان ملل در کنار تقاضا برای آزادسازی مشروط ذخایر ارزی افغانستان، افزود که بانک مرکزی افغانستان باید فعال نگهداشته شود.

او گفت: «ما باید برای تزریق سریع نقدینگی به نظام بانکی افغانستان به هدف جلوگیری از فروپاشی اقتصادی تلاش کنیم؛ درغیر آن، فقر و گرسنگی دامنگیر میلیون‌ها نفر خواهد شد.»

به گفته سرمنشی عمومی ملل متحد، قرار است فردا جمعه، مارتین گریفیت، رییس بخش امداد سازمان ملل متحد با آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده دیدار کند.

گوترش گفت که آنها در مورد ایجاد مکانیسم‌های « تزریق موثر منابع مالی به اقتصاد افغانستان» بحث خواهند کرد.

در همین حال، سرمنشی عمومی سازمان ملل متحد ابراز امیدواری کرد که پول های باقی مانده در صندوق بازسازی افغانستان نیز در دسترس نهادهای کمک کننده برای رسیدگی به بحران بشری در افغانستان قرار گیرد.

در ماه دسامبر، تمویل کنندگان صندوق بازسازی افغانستان موافقت کردند که ۲۸۰ میلیون دالر به برنامه جهانی غذا (WFP) و صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (UNICEF) برای حمایت از تغذیه و صحت در افغانستان انتقال دهند.

پیش از به قدرت رسیدن طالبان، کمک‌های بین المللی از طریق صندوق بازسازی افغانستان صورت می گرفت که مدیریت آن را بانک جهانی به عهده دارد.

آقای گوترش گفت: «امیدوارم منابع باقیمانده [در صندوق بازسازی افغانستان]- بیش از ۱.۲ میلیارد دلار - برای کمک به مردم افغانستان در دسترس قرار گیرد.»

سازمان ملل متحد روز سه‌شنبه خواستار کمک ۴.۴ میلیارد دالری کمک‌های بشردوستانه به افغانستان در سال ۲۰۲۲ شد و این کمک‌ها را برای تضمین آینده این کشور اساسی خواند.

تازه‌ترین خبرها