طالبان نام مخالفان خود را از لوحه‌های شهر پاک می‌کند

۱۴۰۰/۱۰/۲۳

عکس‌ها در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهند که شهرداری هرات که تحت کنترول طالبان است، نام احمد شاه مسعود، فرمانده نامدار ضد طالبان و میرویس صادق، فرزند اسماعیل خان، را از لوحه‌های این شهر پاک کرده است.

پیش از این اخبار تخریب مقبره مخالفان این گروه سر و صدای زیادی به پا کرده بود.

پیش از این، عکس‌ها و ویدیو‌های گرفته شده توسط مردم نشان می‌داد که طالبان مزار احمد شاه مسعود در پنجشیر و مجسمه عبدالعلی مزاری در بامیان را نیز تخریب کرده اند.

سخنگوی طالبان انکار می‌کند که جنگجویان این گروه در این تخریب‌ها دست داشته اند.

پیش از ساکنان ولسوالی فرخار در ولایت تخار گفتند که مقبره جنرال داوود داوود توسط طالبان تخریب شده است. با این که رئیس استخبارات طالبان تخریب مقبره او رد کرد، اما خانواده جنرال داوود به بلال سروری، خبرنگار افغان تخریب ارامگاه این فرمانده مهم ضدطالبان را تایید کرد.

بسیاری از سیاستمداران و مقامات دولتی پس از سقوط دولت، از ترس بدرفتاری و کشته شدن به دست طالبان از افغانستان فرار کردند. اما، طالبان می‌گویند که سیاستمداران و مقامات پیشین می‌توانند به افغانستان برگردند.

در آن زمان، ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌داد که ظاهرا افراد طالبان الله گل مجاهد، نماینده پیشین پارلمان را بر یک موتر سوار کرده‌، به او دشنام می‌دهند و با سیلی به سر و صورتش می‌زنند.

شاید تنها موردی که طالبان حاضر به تایید آن شدند، تخریب مقبره ببرک کارمل در مزارشریف است.

نظر محمد مطمئن، رئیس المپیک طالبان، با انتشار عکس ببرک کارمل و برژنف، رئیس جمهور پیشین روسیه در توییتر نوشت، «طالبان پس از تسخیر مزار شریف مقبره کارمل را منفجر کردند.»