چین خواستار آزادسازی ذخایر مالی افغانستان شد

۱۴۰۰/۱۰/۲۳

سخنگوی وزارت خارجه چین در یک نشست خبری گفت آمریکا مسئولیت‌های بین‌المللی خود را برعهده بگیرد و ذخایر مالی مسدود شده افغانستان را آزاد کند. وانگ ونبین افزود آمریکا تلاش کند به جای پاشیدن نمک به زخم مردم افغانستان، اشتباهات خود را جبران کند.

با سقوط حکومت پیشین و تسلط طالبان بر افغانستان، آمریکا در اولین اقدام ذخایر مالی افغانستان را مسدود کرد. هدف از این اقدام جلوگیری از دسترسی دولت تحت طالبان به این پول عنوان شد.

ذخایر مالی افغانستان رقمی بالغ بر ۹ میلیارد و ۶۹۴ میلیون دالر است که شامل پول نقد و طلا است. از این مقدار حدود ۷ میلیارد دالر در بانک فدرال آمریکا در نیویورک و مابقی در موسسات مالی دیگر مانند بانک‌های سویس نگهداری می‌شوند.

افزون بر آن، صندوق جهانی پول نیز دسترسی دولت طالبان به منابع مالی این صندوق را به دلیل مشخص نبودن وضعیت سیاسی افغانستان مسدود کرد؛ رقمی در حدود ۵۰۰ میلیون دالر.

با این برآوردها، مجموع ذخایر ارزی مسدود شده افغانستان بالاتر از ۱۰ میلیارد دالر است.

طالبان در چند ماه گذشته بارها خواستار آزادسازی این دارایی‌ها شدند. اما دولت بایدن اعلام کرده هیچ برنامه‌ای برای آزاد کردن آن ندارد.

همگام با چین،- پاکستان و روسیه نیز خواستار آزادسازی ذخایر مالی افغانستان هستند. پکن، اسلام آباد و مسکو هر سه روابط خوبی با طالبان دارند، هرچند هیچ یک از این کشورها تاکنون طالبان را به رسمیت نمی‌شناسند.