اعتراضات خشونت‌بار فاریاب پس از سه روز به پایان رسید

۱۴۰۰/۱۰/۲۶

پس از سه روز اعتراض، هیأتی از طالبان به میمنه سفر کرد، معترضان با نارضایتی به خانه برگشتند و سکوت در شهر چیره شد. منابع محلی می‌گویند هیات طالبان سعی کرد با ارعاب اعتراضات را خاموش سازد.
والی طالبان در فاریاب تهدید کرده که تصاویر معترضان ضبط شده و در برابر آنها اقدام خواهد شد.

تصاویری که از سخنرانی قاری حفیظ‌الله پهلوان، والی گماشته شده طالبان در فاریاب در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، نشان می‌دهد که قاری پهلوان عاملان برگزاری تظاهرات را تهدید می‌کند.

او با اشاره به معترضان می‌گوید: «می‌خواهند که این نظام را برهم زنند. انشالله ما در این مورد هیچ وقت بی‌پروا نیستیم. ما به هیچ کس اجازه نمی‌دهیم که چنین افرادی را در فاریاب جا بدهند.»

شاهد عینی که در جلسه روز شنبه، ۲۵ جدی در دفتر ولایت فاریاب حضور داشت، به افغانستان اینترنشنال گفت که اعضای هیأت طالبان در برابر معترضان «با زبان زور» سخن گفتند و اعضای جلسه را «توهین و تحقیر» کردند.

در ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، یکی از اعضای هیأت طالبان معترضان را متهم به دریافت پول کرده و آنها را «شغال» می‌خواند.

دام‌الله شاهد رسالت، والی طالبان در جوزجان به مخالفان طالبان می‌گوید که «شما در میان مردم جایگاه ندارید.»

اعتراض‌های اخیر در فاریاب ظاهراً در واکنش به بازداشت سیدمخدوم عالم، از فرماندگان طالبان در شمال کشور آغاز شد.

اما ناظران می‌گویند اعتراضات فاریاب ریشه در نابرابری‌های اجتماعی دارد.

سردارمحمد اوغلو، سفیر پیشین افغانستان در اوکراین به افغانستان اینترنشنال گفت: «عدالت وجود ندارد. عدالتی تنها در برابر ترک‌تباران نقض نمی‌شود، بلکه هزاره‌ها، تاجیک‌ها، ایماق‌ها بلوچ‌ها، عرب و پشه‌ای‌ها از عدالت مستفید نیستند.» به گفته او «حتی خود پشتون‌ها هم از عدالت مسفید نیستند.»

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید