روز سوم نشست اسلو؛ انس حقانی در دیدار طالبان با دیپلومات‌های غربی دیده نمی‌شود

۱۴۰۰/۱۱/۵

هیات طالبان در اسلو روز سه‌شنبه بدون حضور انس حقانی، چهره‌ جنجالی هیات، با توماس نیکلسون، نماینده اتحادیه اروپا برای افغانستان دیدار کرد.

در پی جنجال پیش آمده درباره حضور این عضو شبکه حقانی در هیات طالبان، او اکنون در تصاویر منتشر شده از دیدار با آقای نیکلسون دیده نمی‌شود.

افغان‌های مقیم ناروی و کشورهای دیگر‌ چند دادخواست آنلاین (پتیشن) امضا کرده‌اند که در آن از پلیس اسلو خواسته شده انس حقانی را بازداشت کند.

روز دوشنبه رسانه‌های ناروی و سویدن گزارش دادند که پولیس اسلو یک شکایت از انس حقانی به اتهام جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت دریافت کرده است.

این شکایت را ظاهر اطهر، روزنامه‌نگار افغان مقیم ناروی به پلیس ارایه کرده است.

شبکه حقانی که انس برادر رهبر و از اعضای ارشد این شبکه است،‌ در دو دهه گذشته مسئول شماری از پیچیده‌ترین و مرگبارترین حملات مسلحانه انتحاری در افغانستان شمرده می‌شود.

یکی از این حملات، حمله مسلحانه و انتحاری به هتل سرینای کابل در سال ۲۰۰۸ بود.

نخست‌وزیر کنونی ناروی که خودش در جریان حمله شبکه حقانی،‌ در هتل سرینای کابل بوده، گفته است که خبر نداشته که این عضو ارشد شبکه حقانی در ترکیب هیات طالبان در نشست اسلو حضور دارد.

هنوز معلوم نیست که آیا پولیس در این زمینه اقدامی خواهد کرد یا نه.

در همین حال، یک فهرست هیات طالبان که به دست افغانستان اینترنشنال رسیده، نشان می‌دهد که انس حقانی با یک تخلص دیگر به ناروی سفر کرده است.

او با نام انس زدران و به عنوان مشاور برادرش سراج الدین حقانی، وزیر داخله طالبان به این سفر آمده است.

در سومین روز سفر هیات طالبان به ناروی، معاون وزیر خارجه این کشور گفته است که پیشنهادات و مطالبات مشخصی را در جریان نشست با نمایندگان جامعه مدنی افغانستان دریافت کرده و در دیدار روز سه‌شنبه با طالبان در میان میگذارد.

او به یک رسانه محلی گفته است جهان از طالبان می‌خواهد به روند سیاسی فراگیر براساس لویه جرگه تن دهد.

خبر ورزشی
پوتین و حذف مخالفان
رقص - جاده ابریشم

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید