طنز سیاسی؛ طالبان از خیرخانه ۱۱۰۰ سلاح ناشناخته به‌دست آوردند

یکشنبه ۱۴۰۰/۱۲/۰۸

طالبان که دو روز پیش در منطقه خیرخانه و تایمنی کابل تلاشی خانه‌به‌خانه راه انداخته بودند ادعا کرده‌اند که از این منطقه حدود ۱۱۰۰ سلاح ناشناخته که شامل سلاح‌های سنگین، سبک و مواد منفجره می‌شود به دست آورده‌اند.

به گفته ملا فاضل که مسئولیت عملیات را به عهده داشت، از منطقه تایمنی و خیرخانه بیش از ۲۰۰ تفنگچه برقی، ۱۲۰ میل خفه‌کن برقی، ۲۰۰ دو صد پایه ماشینی که برای شستن و صاف کردن لباس نظامی استفاده می‌شود و ۷۰۰ کیلو مواد انفجاری مختلف‌النوع به دست آمده است.

ساکنان محل اما این ادعای طالبان را رد می‌کنند و می‌گویند که افراد این گروه لوازم آرایش و لوازم برقی خانه‌ها را با خود برده‌اند.

نادیه مهرورزیان، باشنده پنجشیر که فعلاً در خیرخانه زندگی می‌کند می‌گوید که طالبان پدرش را به خاطر موجودیت "سشوار" یا ماشین مو خشک‌کن در خانه‌شان دستگیر کرده‌اند.

خانم نادیه گفت: "ما زیاف گفتیم که این سشوار است و بخاطر خشک کدن موی خانما استفاده میشه، گپ ما را گوش نکدن. باز به پدرم گفت که فیر کو. خو از سشورا کی فیر میشه. باز که د برق زدیم صدایش برآمد، یک قومندان طالب میگه ازی چرا صدای عطامحمد نور میایه. دیگه باز پدرجان مره همراه خود بردن. خدا کند که زود ایلا بتن. خدا بشرمانی‌شانه الهی."

خانواده‌های دیگر مدعی‌اند که نیروهای طالبان شامپو، کرم دست، صابون Dove ، عطرها، کیچپ، مایونیز، محلول ضدعفونی یا سنیتایزر و پودر لباس‌شویی را به نام مواد منفجره با خودشان برده‌اند.

آژند فرامرز، از باشندگان تایمنی می‌گوید که طالبان از خانه‌‌اش ۴۰ نوع کریم دست را برده‌اند. وی گفت: "از ما پرسان کدن که ای چیس. گفتیم چرب است برای دستکا و پایکا. باز خنده کدن گفتن چرب خو واسلین اس... مه دروغ نمیگم بچه عموک! ما یک زمان سلاح داشتیم. باز کاکایم‌شان دی‌دی‌آر شدن. د زمان جمهوریت زیاد لوشن خریدیم و جامعه مدنی شدیم. حالی اینی وحشی‌ها از کوه آمدن لوشن ما ره بردن."

قمبرعلی حسنی اما نگران مایکرویف خانواده‌اش است. او می‌گوید که طالبان معتقدند که هزاره‌ها رابطه مذهبی- سیاسی تنگاتنگ با ایران دارند و از مزایای فرهنگی ایران لذت می‌برند.

وی گفت که طالبان وقتی به مایکرویف رسیدند آنرا دستگاه مخابره به رژیم ایران پنداشتند و بردند.

آقای حسنی گفت: "ایران خودشمو مورید. پول مول شی خودشمو میگرید. بند آو ره هم شمو ایله موکنید. که نوبت سیاهی شد د روی قمبرعلی مومالید. خدا و امام حسین پگ شموره گم کنه."

ذبیح‌الله مجاهد که به تازگی در قسمتی از بدنش چوب خورده و فعلاً در شفاخانه امرجنسی بستر است به رسانه‌ها گفت که افراد طالبان کسی را از خیرخانه و تایمنی بازداشت نکرده‌اند. وی افزود که بازداشت‌شده‌ها را برای یک تحقیق مختصر ۴۰ روزه نگه می‌دارند و سپس رها خواهند کرد.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

خبرها
جهان‌نما
سپړنه
خبرها

رادیو

پادکست‌ها