عمران خان: ضد امریکایی نیستم

۱۴۰۱/۱/۱۶

عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان روز دوشنبه در یک برنامه زنده تلویزیونی گفت که «ضد هند یا ضد امریکا» وهیچ کشور دیگری نیست بلکه خواهان روابط نیک با آنان است. او افزود که مخالف کشورهایی است که به کشورهای مستقل احترام نمی‌گذارند.

عمران خان مخالفانش را «بلی‌گویان کشورهای خارجی» خواند.

او که در یک برنامه زنده تلویزیونی به سوال‌های شهروندان پاکستان پاسخ می‌داد، گفت که نسبت به ایالات متحده امریکا نیتی بد ندارد و هدفش دوستی متقابل با این ابرقدرت است. اما به گفته وی این دوستی باید بدون دخالت در امور داخلی یکدیگر باشد.

عمران خان که پیش از این امریکا را متهم به توطئه علیه حکومت خود کرده بود، در این برنامه گفت: «من مخالف هیچ کشوری نیستم. نه ضد هند هستم و نه ضد امریکا. اما می‌توانیم مخالف سیاست‌های شان باشیم. من خواهان دوستی با آنها هستم، [اما این دوستی] باید بر اساس احترام متقابل باشد.»

عمران خان اضافه کرد که مخالف جنگ تحت رهبری ایالات متحده در افغانستان بوده، اما خود را امریکاستیز نمی‌داند.

عمران خان قرار بود روز یکشنبه با رای احزاب مخالف سلب اعتماد شود، اما معاون رئیس پارلمان که به نخست وزیر پاکستان نزدیک بود، با تعطیل مجلس مانع از رای عدم اعتماد مخالفان شد.

پس از آن، عمران خان از رئیس جمهور پاکستان خواست که پارلمان را منحل کند و انتخابات زودهنگام را در این کشور اعلام کرد.

این احزاب با مراجعه به دادگاه عالی قصد دارند که این اقدام نایب رئیس پارلمان را غیرقانونی ثابت کنند.

او با حمله به احزاب مخالف گفت که استراتژی اپوزیسیون برای مراجعه به دادگاه به جای آماده شدن برای انتخابات، نشانه آن است که «از واکنش مردم می‌ترسند».

نخست وزیر پاکستان یک بار دیگر از تصمیم نایب رئیس مجلس پاکستان دفاع کرد و گفت که به دلیل «توطئه خارجی» مجلس را منحل کرده است.