زلنسکی خواستار اخراج روسیه از شورای امنیت سازمان ملل شد

۱۴۰۱/۱/۱۶

رئیس جمهور اوکراین در جلسه روز سه شنبه شورای امنیت سازمان ملل گفت که روسیه به علت ارتکاب جنایت و قتل مردم ملکی در اوکراین از این شورا اخراج شود. زلنسکی نیروهای روسی را متهم به «شنیع‌ترین جرایم جنگی» کرد و گفت که باید روسیه برای این جنایات پاسخگو شود.

به گزارش رویترز، زلنسکی که از طریق تماس ویدیویی از کی‌یف صحبت می‌کرد، یک ویدیوی کوتاه از اجساد سوخته، خونین و قطع عضو شده مردم ملکی از جمله کودکان در شهرهای ارپین، دایمرک، ماریوپول و بوچا را به اعضای شورای امنیت نشان داد.

سفیر روسیه در سازمان ملل در واکنش به این اظهارات گفت که سربازان روسی افراد ملکی را هدف قرار نداده اند و اتهامات اوکراین را دروغین و سوءاستفاده جویانه توصیف نمود.

زلنسکی در این نشست اهمیت شورای امنیت را زیر سوال برد که به گفته او تا اکنون اقدام معناداری در برابر تجاوز روسیه به اوکراین انجام نداده است. او خطاب به اعضای شورا گفت که باید روسیه به علت جنایاتش لغو عضویت شود و در غیر آن موجودیت این شورا زیر سوال می‌رود.

او اضافه کرد: «سیستم ملل متحد باید فوراً اصلاح شود تا حق وتو مجوزی برای کشتن دیگران نباشد. نباید استثنا و امتیاز ویژه‌ای در کار باشد.»

واسیلی نبینزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل بار دیگر گفت که روسیه فقط «عملیات ویژه نظامی» را برای آوردن صلح در منطقه دنباس به راه انداخته و به دنبال «تسخیر مناطق» در اوکراین نیست.

با این که روسیه کشتار غیرنظامیان در اوکراین را «صحنه سازی» حکومت این کشور توصیف کرده است، اما اتحادیه اروپا در واکنش به جنایات روسیه، روز سه‌شنبه اعلام کرد که تحریم‌های گسترده‌ای علیه این کشور از جمله ممنوعیت واردات زغال سنگ وضع می‌کند.

تحریم‌های پیشنهادی واردات روسیه به ارزش ۹ میلیارد یورو و صادرات به روسیه به ارزش ۱۰ میلیارد یورو را ممنوع کرده و ورود کشتی‌های روسی به بنادر اتحادیه اروپا را متوقف می‌کند.