امریکا و بریتانیا خواستار تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل شدند

۱۴۰۱/۱/۱۶

در پی گزارش‌هایی مبنی بر کشته شدن ده‌ها غیرنظامی توسط نیروهای روسی در شهر بوچای اوکراین، ایالات متحده و بریتانیا می‌گویند که به دنبال تعلیق عضویت روسیه در شورای حقوق بشر سازمان ملل هستند.

سفیر ایالات متحده در سازمان ملل حضور روسیه در این شورا را «مضحک» خوانده است.

لیندا توماس گرینفیلد، سفیر امریکا که در سفری به بخارست، پایتخت رومانیا برای بررسی وضعیت پناهجویان اوکراینی به سر می‌برد، دوشنبه ۴ اپریل گفت: «ما معتقدیم وقت آن رسیده است که مجمع عمومی سازمان ملل برای تعلیق روسیه از شورای حقوق بشر رای‌گیری کند.»

بریتانیا نیز ساعاتی پس از درخواست امریکا با این کشور همصدا شد. لیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا در بیانیه‌ای که اواخر روز دوشنبه منتشر شد، گفت: «با توجه به شواهد قوی از جنایات جنگی، از جمله گزارش‌های مربوط به گورهای دسته‌جمعی و سلاخی فجیع در بوچا، روسیه نمی‌تواند عضو شورای حقوق بشر سازمان ملل بماند. روسیه باید تعلیق شود.»

تعلیق روسیه از شورای حقوق بشر سازمان ملل که مقر آن در ژنو است، به حمایت حداقل دو سوم از ۱۹۳ عضو مجمع عمومی سازمان ملل نیاز دارد. درخواست حذف یک عضو این شورا در صورتی مطرح می‌شود که مشخص شود در طول عضویت خود به طور مداوم مرتکب نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر شده است.

روسیه در حال حاضر دومین سال از دوره سه ساله خود در این شورا را سپری می کند.

اما واسیلی نبنزیا، سفیر روسیه در سازمان ملل تلاش برای حذف روسیه از شورای حقوق بشر را «باور نکردنی» خواند و افزود که این اقدام برای گفتگوهای صلح مفید نخواهد بود.

او اتهامات جنایت جنگی در بوچا توسط روسیه را رد کرد و گفت که تصاویر منتشر شده از این شهر «جعلی» است. نبنزیا گفت که روسیه شواهد بیشتری در مورد این موضوع در نشست شورای امنیت سازمان ملل در ۵ اپریل ارائه خواهد کرد.

جهان‌نما
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید