یوناما: تصمیم‌های عمده طالبان در جای دیگری گرفته می‌شوند

۱۴۰۱/۱/۱۸

مته نودسن، معاون سیاسی یوناما می‌گوید که تصمیم‌های عمده‌ در کابینه طالبان نه، بلکه در جای دیگری از ساختار این گروه گرفته می‌شوند. خانم نودسن در گفتگو با انستیتوت امور بین‌الملل اروپا گفته است که «از زمان به قدرت رسیدن طالبان، وضعیت حکومتداری در افغانستان همچنان مبهم است».

انستیتوت امور بین‌الملل اروپا به نقل معاون سیاسی یوناما در توییتی نوشته است: «آنچه ما مشاهده کرده‌ایم این است که تصامیم عمده نه در کابینه، بلکه در جای دیگری از ساختار طالبان گرفته می‌شود.»

این اظهارات در حالی صورت می‌گیرد که پیش از این امرالله صالح، معاون پیشین ریاست‌جمهوری افغانستان در پیوند به نشست کابینه طالبان در قندهار گفته بود که «رییس استخبارات نظامی پاکستان ملا حسن و کابینه‌اش را به قندهار خواسته است.»

به دنبال این نشست، موضع قبلی طالبان مبنی بر بازگشایی مکاتب دخترانه در آغاز سال تعلیمی تغییر کرد و یک‌بار دیگر مکاتب بر روی صنوف بالای شش بسته ماند.

در همین حال، خانم نودسن تصمیم بسته ماندن مکاتب بر روی دختران را «تبعیض‌آمیز» خوانده و تاکید کرده که این تصمیم در درازمدت بر سواد نسل‌های آینده تاثیر زیاد می‌گذارد. او افزوده است که محروم ماندن دختران از آموزش دامنه فقر در افغانستان را گسترش می‌دهد.

او همچنین با اشاره به جنگ اوکراین گفته است که رابطه مستقیم بین این جنگ و رویکرد رهبران طالبان وجود ندارد ولی ممکن بر حمایت جامعه جهانی از افغانستان و تامین غذا در این کشور تاثیر بگذارد.

خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید