چین از طالبان برای اعلام ممنوعیت کشت کوکنار ستایش کرد

۱۴۰۱/۱/۱۹

سخنگوی وزارت خارجه چین روز پنجشنبه از اقدام طالبان برای ممنوع کردن کشت کوکنار و تولید موادمخدر قدردانی کرد.

ژائو لیجیان، واشنگتن را «منشا اصلی» معضل موادمخدر در افغانستان دانست. زیرا، به گفته او، در زمان جنگ علیه شوروی از «جنگسالاران محلی دخیل در تولید هیروئین» حمایت کرد.

لیجیان در کنفرانس خبری خود هیچ اشاره‌ای به نقش پررنگ طالبان در رونق کشت و تجارت موادمخدر در سه دهه گذشته نکرد. در عوض، امریکا را متهم کرد که از آغاز در گسترش مواد مخدر در افغانستان «نقش بیشرمانه» داشته است.

به نقل از نشریه دولتی گلوبال تایمز، سخنگوی وزارت خارجه چین به حمایت امریکا از برخی گروه‌های مجاهدین افغان در زمان جنگ علیه شوروی اشاره کرد که از «حمایت مالی سازمان سیا برخوردار بودند و این جنگسالاران محلی لابراتوارهای تولید هیروئین در افغانستان به راه انداخته بودند.»

لیجیان به طور جالبی از امریکا انتقاد کرد که در برابر این گروه‌های دخیل در تولید موادمخدر بی تفاوت بود. او از امریکا خواست که به خاطر این نقشش معذرت خواسته و جبران خسارت کند.

سخنگوی وزارت خارجه چین ارتش امریکا را متهم کرد که حضورش در افغانستان منجر به «افزایش تولید موادمخدر در افغانستان شد.»

لیجیان گفت که چین آماده همکاری با طالبان و کشورهای منطقه برای مبارزه با موادمخدر است.

چین در حالی از اعلام ممنوعیت کوکنار در افغانستان تقدیر می‌کند که تا هنوز مشخص نیست رژیم طالبان تا چه اندازه در تصمیم خود جدی است و تا کجا آن را می‌تواند تطبیق کند.

کارشناسان می‌گویند که کشاورزان افغان در جنوب و شرق برای توقف کشت کوکنار نیاز به منابع جدید درآمد دارند و این ممنوعیت فقر را در میان آنان تشدید می‌کند.

خبرها
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید