"انسان خوب باشیم"؛ اعتراض فرهاد دریا به بدرفتاری با مهاجران افغان در ایران

۱۴۰۱/۱/۱۹

فرهاد دریا از بدرفتاری با افغان‌ها در ایران اعتراض کرد. او گفته روزهای نگون‌بختی ‌و عمر دولت‌های سیه‌کار دیر یا زود به پایان خواهد رسید، اما ملت‌هایمان تا ابد در کنار هم خواهند زیست. آقای دریا خطاب به مردم ایران گفته «اگر نمی‌توانیم همسایه‌ خوب باشیم، حداقل انسان خوب باشیم.»

این خواننده شناخته شده افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشته است: «من از سیاست‌های بیمار دولت ایران گلایه‌ ندارم؛ چون می‌دانم دولت‌های خودکامه‌‌ ایران و افغانستان، ملت‌های خود را به گروگان گرفته‌‌اند. شناخت من از ایران‌زمین و باور من به ایرانیان، فراتر از یک دولت استبدادی و چند آخوندِ سیاست‌نوش است.»

در روزهای اخیر تصاویری منتشر شده که نشان می‌دهند مهاجران افغان در ایران توسط شماری از مردم لت‌و‌کوب می‌شوند.

فرهاد دریا در پیام خود خطاب به شهروندان ایران گفته است: «همسایه، همزبان، خواهر و برادر تنی من، تو که خود را داعیه‌دار آریاییان بزرگ می‌خوانی، تو که منشور کوروش را سرمشق زندگی‌ات می‌دانی و خود را رهرو راه شاهنامه می‌نامی، چگونه شب را با وجدان راحت به بستر می‌روی وقتی فرزندانت، چند بی‌پناه و رانده شده‌ی بی‌وطن را - که با تو همزبان و هم‌دین و هم‌کیش و همسایه‌اند، روز هزار بار از دَم تیغ اهانت و تحقیر، شکنجه‌ی زبانی و روحی و فزیکی و حتا اذیت و آزار جنسی می‌کَشند؟!»

تصویری امروز در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌دهد در یک کمپ کوچک شمار زیادی از مهاجران افغان در شرایط بدی به سر می‌برند. فرهاد دریا به همراه متن اعتراضی خود این عکس را همرسانی کرده است.

چند روز پیش یک مقام محلی در جنوب ایران به مردم خود گفت با هر که به افغان‌ها خانه و کار بدهد برخورد خواهد شد.

طبق گزارش‌ها، ایران روزانه هزاران مهاجر افغان را اخراج می‌کند.

طالبان روز گذشته رسما دیپلمات سفارت ایران در کابل را احضار کرد. سخنگوی طالبان گفته از دولت ایران می‌خواهیم مهاجران افغان را اذیت نکنند.

با تسلط طالبان بر افغانستان، هزاران نفر از شهروندان افغانستان به امید اینکه ایران به آنان پناه می‌دهد، وارد این کشور شدند.

اما علاوه بر خروج آنان از سوی دولت ایران، مردم این کشور هم در شماری از شهرها خواستار بیرون کردن افغان ها هستند.

آقای دریا خطاب به شهروندان ایران گفته است «امروز روح فردوسی و سعدی و خواجه‌ی شیراز از اعمال شما - که از عیاری فرسنگ‌ها دور شده - در قبال یک همسایه‌‌ همزبان تان ناخشنود است. به عنوان یک انسان و شهروند این کره‌ خاکی، از تماشای اعمال غیر انسانی‌تان در قبال این پرنده‌های شکسته‌بال و بی‌آشیانه، خجالت می‌کشم.»

در نامه اعتراضی آقای دریا آمده است «اگر نمی‌توانیم همسایه‌ خوب باشیم، حد اقل انسان خوب باشیم.»