آشفتگی سیاسی در پاکستان؛ مجلس ملی دومین‌ نشست رأی عدم اعتماد به نخست‌وزیر را از سر گرفت

۱۴۰۱/۱/۲۰

پس از حکم دادگاه عالی، مجلس ملی پاکستان امروز برای دومین‌بار از طریق رأی عدم اعتماد، در مورد سرنوشت نخست‌وزیر این کشور تصمیم می‌گیرد.

ناظران می‌گویند عمران خان اکثریت پارلمانی خود را از دست داده و به دلیل نفوذ اپوزیسیون، احتمال دارد رهبر حزب تحریک انصاف از قدرت کنار گذاشته شود.

هفته گذشته، معاون مجلس ملی پاکستان که از اعضای حزب تحریک انصاف به رهبری عمران خان است، نشست رأی عدم اعتماد به نخست‌وزیر را لغو اعلام کرد و به دنبال آن عارف علوی، رئیس جمهور با درخواست نخست وزیر برای منحل کردن مجلس موافقت کرد.

دادگاه عالی پاکستان اواخر هفته گذشته انحلال مجلس ملی را غیرقانونی خواند.

عمران خان دیشب در سخنانی خطاب به مردم پاکستان با آنکه از تصمیم دادگاه عالی ابراز ناامیدی کرد اما گفت که تصمیم دیوان عالی را می‌پذیرد.

نخست وزیر پاکستان روند رأی عدم اعتماد را یک توطئه خارجی می‌داند. عمران خان دیشب خطاب به مردم پاکستان، ایالات متحده آمریکا را متهم کرد که تصمیم گرفته است او را از قدرت برکنار کند.

آقای خان تصریح کرد و گفت یک دیپلمات آمریکایی به سفیر پاکستان گفته است: «اگر عمران خان از رای عدم اعتماد جان سالم به در ببرد، پاکستان با عواقب آن مواجه خواهد شد.» عمران خان در ادامه گفت که این مقام آمریکایی در ماه مارچ ۲۰۲۲ به سفیر پاکستان گفته است در صورتی که عمران خان از قدرت برکنار شود، پاکستان بخشیده خواهد شد.

اپوزيسيون از مجموع ۳۴۲عضو مجلس به حمايت دست‌کم ۱۷۲نماینده نیاز دارد تا نخست وزير را از طريق رأی عدم اعتماد از قدرت برکنار کند.

خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید