نتیجه نظرسنجی‌ انتخاباتی: هنوز پیروزی مکرون در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه قطعی نیست

۱۴۰۱/۱/۲۲

پس از دور اول انتخابات ریاست جمهوری فرانسه برخی‌ها می‌گویند مکرون همچون سال ۲۰۱۷ برنده خواهد شد. اما نظرسنجی‌ها از قطعیت پیروزی مکرون مطمئن نیستند. مکرون در ۲۰۱۷ با کسب ۶۶ درصد آرا برنده شد، اما حالا مطابق با نظرسنجی‌ها، این رقم در بهترین حالت ۵۴ درصد خواهد بود.

بر این اساس گفته می‌شود مکرون در رقابت تنگاتنگ با مارین لوپن از جناح راست افراطی وارد کارزار انتخاباتی جدیدی شود.

نتایج نظرسنجی Ipsos نشان می‌دهد که ماری لوپن ۲۳.۴ درصد حمایت مردمی را از آن خود کرده است که مطابق با نتایج آخر این نظرسنجی این رقم برای مکرون ۲۷.۶ تخمین زده شده است.

به نظر می‌رسد که سناریوی دوئل سال ۲۰۱۷ با وضعیت مشابهی تکرار خواهد شد با این تفاوت که وجود کاندیداهای دیگر از احزاب راست، چپ و جمهوری‌خواه در دور اول می‌تواند ترازوی دور دوم انتخابات را دچار نوسان خواهد کرد.

اریک زمور کاندیدای راست‌گرای افراطی که هفت درصد آرا را از آن خود کرده بود از حامیان خود خواست تا به مارین لوپن رای بدهند.

از سویی دیگر کاندیداهای سوسیالیست چون آن ایدلگو شهردار پاریس و والری پکرس کاندید جمهوری‌خواه نیز از طرفداران خود خواسته‌اند تا به امانوئل مکرون رای بدهند.

این دو کاندید از احزاب کلاسیک فرانسه روی هم تنها توانستند روی هم هفت درصد آرا را از آن خود بسازند.

نتیجه رای‌گیری ۲۴ آوریل تا حد زیادی به انتخاب رای‌دهنده‌گان به ژان لوک ملانشون از گروه فرانسه تسلیم ناپذیر بستگی دارد. آقای ملانشون ۱۷ درصد آرا را از آن خود کرد. او نیز از هواداران خود خواست تا به «هیچ عنوان» به خانم لوپن رای ندهند. به عبارتی تلویحا حمایت خود را از مکرون اعلام کرد.

در شرایط فعلی می‌توان پیش‌بینی کرد که چنان‌چه طرفداران کاندیداهای چپی و سوسیالیست و جمهوری‌خواه به سوی مکرون گرایش پیدا کنند به طور حتم او یک‌بار دیگر برنده خواهد شد اما چیزی که از این میزان این قطعیت خواهد کاست وجود آرا ممتنعیست که ممکن است به نفع یکی از دو کاندیدا به رای مفید تبدیل شود.

مطابق با ارقامی که از سوی وزارت داخله فرانسه به نشر رسیده ۲۶ درصد فرانسوی‌هایی که واجد شرایط رای‌دهی بوده‌اند رای ممتنع داده‌اند. باید دید که این افراد از رای ممتنع خود را را به نفع کدام یک از کاندیدا کار خواهند گرفت.

خانم لوپن تا حال توانسته خود را چهره‌یی مردمی معرفی کند و به موضوعاتی چون تغییر سیاست‌های اقتصادی که منجر به «افزایش قدرت خرید» خواهد شد تمرکز داشته است.
دو نامزد برنده به صید آرای بازنده‌های دور اول می‌روند

آقای مکرون که از یک ماه بدین سو حال به دلیل شرایط جنگی در اوکراین، درگیر سیاست‌های خارجی شده است حالا سیزده روز وقت دارد تا با تمرکز بر مسائل داخلی، بر رقیب جدی خویش که تنها چهاردرصد از او عقب است، آرای بیشتری از کاندیداهای بازنده را از آن خود کند.