در انتقاد مستقیم از دهلی؛ امریکا می‌گوید افزایش موارد نقض حقوق بشر در هند را زیر نظر دارد

۱۴۰۱/۱/۲۳

وزیر خارجه امریکا می‌گوید واشنگتن آنچه را که او به عنوان افزایش نقض حقوق بشر در هند توسط برخی از مقامات توصیف کرد، زیر نظر دارد.

اظهارات آنتونی بلینکن پس از آن بیان شد که برخی نمایندگان کنگره، بی میلی واشنگتن از انتقاد از برخورد حکومت نارندرا مودی با مسلمانان را زیر سوال بردند.

آقای بلینکن روز دوشنبه در یک نشست خبری مشترک با لوید آستین، وزیر دفاع، سوبرهمانیام جایشانکار، وزیر خارجه و راجنات سینگ، وزیر دفاع هند گفت: "ما مرتباً با شرکای هندی خود در مورد ارزش‌های مشترک (حقوق بشر) درگیر هستیم و به همین منظور، برخی از تحولات اخیر در هند از جمله افزایش نقض حقوق بشر توسط برخی مقام‌های دولتی، پولیس و زندان‌ها را زیر نظر داریم."

اظهارات بلینکن به عنوان انتقاد مستقیم و نادر از سوی واشنگتن نسبت به سابقه حقوق بشر در هند توصیف شده است.

بلینکن توضیح بیشتری نداد. سینگ و جایشانکار که پس از او در جلسه توجیهی صحبت کردند، در مورد موضوع حقوق بشر اظهار نظری نکردند.

ایلهان عمر، عضو مجلس نمایندگان امریکا که به حزب دموکرات رئیس‌جمهور جو بایدن تعلق دارد هفته گذشته گفت: "مودی باید چه کاری با جمعیت مسلمان هند انجام دهد تا اینکه دیگر او را شریک صلح تلقی نکنیم؟"

منتقدان مودی می‌گویند که حزب حاکم ملی‌گرای هندو از زمان به قدرت رسیدن در سال ۲۰۱۴، قطب بندی مذهبی را در این کشور تقویت کرده است.

از زمان به قدرت رسیدن مودی، گروه‌های راستگرای هندو حملاتی را علیه اقلیت‌ مسلمان انجام داده‌اند. آن‌ها ادعا می‌کنند که در تلاش هستند مانع تغییر مذهب افراد شوند.

چندین ایالت هند قوانین ضد تغییر مذهب را تصویب کرده یا در حال بررسی هستند که حق آزادی عقیده تحت حمایت قانون اساسی را به چالش می‌کشد.

در سال ۲۰۱۹، حکومت قانون شهروندی را تصویب کرد که به گفته منتقدان، قانون اساسی سکولار هند را با مستثنی کردن مهاجران مسلمان از کشورهای همسایه تضعیف کرد.

این قانون به منظور اعطای تابعیت هندی به بودایی‌ها، مسیحیان، هندوها، پارسی‌ها و سیک‌هایی بود که قبل از سال ۲۰۱۵ از افغانستان، بنگلادش و پاکستان گریخته بودند.

در همان سال، اندکی پس از پیروزی مجدد در انتخابات ۲۰۱۹، حکومت مودی در تلاش برای ادغام کامل کشمیر با اکثریت مسلمان با بقیه کشور، وضعیت ویژه این منطقه را لغو کرد.

حکومت آقای مودی برای سرپوش گذاشتن بر اعتراضات، بسیاری از رهبران سیاسی کشمیر را بازداشت کرد و پولیس و سربازان شبه نظامی بیشتری را به منطقه هیمالیا فرستاد که پاکستان نیز ادعای آن را دارد.

حزب مودی بهاراتیا جاناتا (BJP) اخیراً پوشیدن حجاب را در مکاتب ایالت کارناتاکا ممنوع کرده است. گروه‌های تندرو هندو بعداً خواستار چنین محدودیت‌هایی در دیگر ایالت‌های هند شدند.

جهان‌نما
خبرها
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید