شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان: اسلام‌آباد خواهان همکاری و روابط مسالمت‌آمیز با هند است

۱۴۰۱/۱/۲۳

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان در پاسخ به پیام تبریکی نارندرا مودی، همتای هندی خود گفته است که اسلام‌آباد خواهان همکاری و روابط مسالمت‌آمیز با دهلی است.

آقای مودی از اولین رهبران خارجی بود که انتخاب آقای شریف به نخست‌وزیری پاکستان را تبریک گفت و خواهان صلح و ثبات در منطقه شد.

نخست‌وزیر هند روز دوشنبه در توییت خود گفته بود که هند در منطقه‌ای عاری از تروریسم خواهان صلح و ثبات است، تا از این طریق بر چالش‌های توسعه خود تمرکز داشته باشد و رفاه مردم خود را تضمین کند.

آقای شریف ضمن سپاسگزاری از آقای مودی در پاسخ به اظهارات همتای هندی اش در مورد کشمیر گفت: "حل و فصل مسالمت‌آمیز اختلافات باقی‌مانده از جمله جامو و کشمیر ضروری است."

اسلام‌آباد و دهلی بر سر مسله کشمیر با هم نزاع دارند و سه بار بر سر این منطقه با هم درگیر شده‌اند.

هند همواره پاکستان را حامی تروریسم می‌داند و می‌گوید که این کشور تروریست‌ها را در خاک خود آموزش داده و برای انجام حملات تروریستی به کشمیر زیر سلطه هند می‌فرستد. اما اسلام‌آباد همواره این ادعاهای دهلی را رد کرده است.

حکومت پاکستان اسرار دارد که در مبارزه با تروریسم صادق است و شهباز شریف نیز روز سه‌شنبه گفت که پاکستان برای مبارزه با تروریسم مشهور به فداکاری است.

شهباز شریف نخست وزیر جدید پاکستان

در پی برکناری عمران خان، پارلمان پاکستان روز دوشنبه با اکثریت آرا شهباز شریف، رهبر حزب مسلم‌لیگ شاخه نواز را به عنوان نخست وزیر انتخاب کرد.

شهباز شریف ۷۰ ساله، نقش عمده در برکناری عمران خان داشت. او و متحدانش عمران خان را به فساد و سوء مدیریت اقتصادی متهم کرده‌اند.

نخست وزیر پاکستان گفته در مشورت با دیگر رهبران اپوزیسیون که شامل چند حزب قدرتمند است تشکیل کابینه می‌دهد.

شهباز شریف می‌تواند تا انتخابات عمومی بعدی (اکتبر ۲۰۲۳) به عنوان نخست‌وزیر پاکستان در قدرت بماند.

بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید