پوتین:مذاکرات صلح با اوکراین به بن بست خورده و «عملیات» ادامه خواهد یافت

۱۴۰۱/۱/۲۴

رئیس جمهور روسیه روز سه شنبه گفت که گفتگوهای صلح با اوکراین به بن بست رسیده و روسیه «عملیات نظامی» خود را تا رسیدن به اهداف «شرافتمندانه»‌اش ادامه خواهد داد.

پوتین که در یک پایگاه فضایی نوساخت سخنرانی می کرد، اذعان کرد که در حال حاضر عملیات ارتش روسیه بر شرق اوکراین متمرکز است.

هیات‌های روسی و اوکراینی چندین بار، از جمله در ترکیه با هم دیدار داشتند و باری اعضای هیات اوکراینی با خوشبینی گفته بودند که روی برخی نکات عمده مورد اختلاف به توافق نزدیک شده اند.

اکنون، ولادیمیر پوتین با اشاره به نشست ترکیه، حکومت اوکراین را متهم کرد که با طرح خواسته‌های غیرقابل قبول امنیتی و «صحنه سازی» قتل عام مردم ملکی، مذاکرات صلح را به بن بست کشاند.

او اتهام قتل عام مردم بوچا به دست نیروهای روسی را «جعلی» خواند، برعکس امریکا را متهم کرد که در سوریه مرتکب جنایات جنگی و ویران سازی شهر رقه شد.

به گزارش رویترز، او در پاسخ به سوالی در مورد رسیدن ارتش روسیه به اهدافش در اوکراین با قاطعیت گفت: «من کاملا مطمین هستم و شکی ندارم که به اهداف خود می‌رسیم.»

پوتین افزود که مسکو هیچ راهی جز جنگیدن برای دفاع از مردم روسی زبان شرق اوکراین و جلوگیری از تبدیل شدن این کشور به تخته خیز دشمنان روسیه نداشت.

از گفته های پوتین بر می آید که مسکو عملیات نظامی خود را روی منطقه دنباس متمرکز خواهد ساخت. این نخستین بار است که رئیس جمهور روسیه اهداف تهاجم خود را روشن و محدود کرده است. زیرا، در آغاز، این تهاجم معطوف به کنترول شهرهای عمده از جمله کی‌یف بود که مقامات نظامی و سیاسی روسی آن را کاملا محتمل می پنداشتند.

پوتین تحریم‌های کمرشکن غرب علیه روسیه را بی اثر خواند و به اتحاد شوروی سابق اشاره کرد که به رغم تحریم‌ها و فشارهای غرب، کشوری پیشتاز در حوزه دانش و تکنولوژی بود.

او با تاکید گفت که در جهان امروز، منزوی کردن کشور بزرگی چون روسیه ممکن نیست.