دیروز سنگ‌باران، امروز گل‌باران؛ معترضان از تهران خواستند به مشکلات مهاجران رسیدگی کند

۱۴۰۱/۱/۲۴

شماری از شهروندان افغان روز چهارشنبه با تجمع در مقابل سفارت ایران در کابل از جمهوری اسلامی خواستند به مشکلات مهاجران در این کشور رسیدگی کند.

تجمع کنندگان در اقدام نمادین دروازه سفارت ایران را گل‌باران کردند.

آنها از طالبان خواستند که امنیت مکان‌های دیپلوماتیک را تامین کند.

در ویدیوی که به دست افغانستان انترنیشنال رسیده، تجمع کنندگان در اعلامیه‌ای می‌گویند: «امارت اسلامی وظیفه دارد، در راستای تعهدات خود به کشورهای جهان به خصوص همسایه‌گان افغانستان امنیت نمایندگی‌های دیپلوماتیک و سیاسی کشورهای مختلف از جمله جمهوری اسلامی ایران را تامین کند. »

تجمع کنندگان برای نشان دادن همسبتګی و همدلی میان دو ملت، دروازه سفارت جمهوری اسلامی ایران در کابل را گل باران کردند.

این در حالی است که روز دوشنبه شماری از باشندگان هرات در اعتراض به آنچه بدرفتاری در قبال مهاجران خوانده‌اند، درب کنسولگری ایران را در این شهر به آتش کشیدند.

همچنین شماری از شهروندان افغان در مقابل سفارت ایران در کابل و مکروریان این شهر و نیز صدها تن در ولایت خوست و کندهار دست به اعتراض زدند و خواهان توقف آزار و اذیت مهاجران افغانستان در ایران شدند.

پس از این تظاهرات وزارت خارجه ایران فعالیت‌ بخش‌های کنسولی نمایندگی‌های خود را در افغانستان متوقف کرد.

این وزارت روز سه‌شنبه اعلام کرد که مدیرکل آسیای جنوبی آن، کاردار سفارت افغانستان در تهران را احضار کرده و نسبت به حملات به سفارت و سرکنسولگری ایران در کابل و هرات به «شدت» اعتراض کرده است.

وزارت خارجه ایران گفته است تا زمانی که «وزارت امور خارجه افغانستان در زمینه برقراری امنیت کامل نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران» اطمینان ندهد، فعالیت‌های کنسولی این کشور در افغانستان متوقف خواهد بود.

اعتراض‌ها در افغانستان علیه جمهوری اسلامی ایران پس از آن آغاز شد که ویدیوهایی در فضای مجازی منتشر شد که نشان می‌دهد نیروی انتظامی ایران مهاجران افغانستان را مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند.

در روزهای اخیر، وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران بدرفتاری با مهاجران افغانستان را تکذیب کرد و سفارت ایران در کابل نشر ویدیوهای بدرفتاری نیروهای انتظامی با مهاجران افغان را «توطئه» برای القای «ایران هراسی و افغانستان هراسی» عنوان کرد.