دادگاه نظامی طالبان «۷ اختطاف‌گر و یک قاتل» را مجازات کرده است

۱۴۰۱/۱/۲۴

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان روز چهارشنبه در اعلامیه‌ای گفت که هفت تن به جرم اختطاف، یک نفر به جرم قتل و یک تن به جرم جعل‌کاری از سوی دادگاه نظامی این گروه محکوم به مجازات مختلف از جمله زندان شده‌اند.

به گفته او این افراد از نام این گروه سوءاستفاده می‌کرد.

او همچنین می‌گوید که محکمه نظامی این گروه به دوسیه اتهام افرادی که ادعای عضویت در صفوف طالبان را دارند و مرتکب جنایت و آزار و اذیت مردم می‌شوند، رسیدگی می‌کند.

نیروهای طالبان متهم به شکنجه و قتل نظامیان و کارمندان حکومت پیشین هستند.

به تازگی نیویارک‌تایمز با نشر یک گزارش تحقیقی فاش کرد که تنها در شش ماه نخست به قدرت رسیدن طالبان، حدود ۵۰۰ نظامی و کارمند حکومت پیشین از سوی این گروه کشته و یا ناپدید شده‌اند.

طالبان تا کنون به گزارش نیویارک تایمز پاسخ نداده‌اند. اما انس حقانی، از اعضای برجسته طالبان و شبکه حقانی در توییترش شعری به زبان پشتو نشر کرده که محتوای آن رد گزارش نیویارک‌تایمز است.

او نوشته است که با «خاموش شدن صدای هلیکوپترها، مرگ از روستاها گریخته و آزادی به کشور برگشته است».

این عضو برجسته گروه طالبان در ادامه شعرش می‌نویسد که «متوجه باشید خبرهای سیگار و نیویارک تایمز را باور نکنید».

در گزارش تحقیقی نیویارک‌تایمز به سرنوشت نظامیانی اشاره شده که فریب «امان‌نامه» طالبان را خورده‌اند و پس از شناسایی، دستگیر، شکنجه و برخی هم کشته شده‌اند.

با این که طالبان پس از به قدرت رسیدن «عفو عمومی» را اعلام کردند، اما به گفته این روزنامه، عفو عمومی طالبان چیزی جز یک «دروغ بزرگ» نبوده است.

سرنوشت برخی قربانیان در این گزارش، تکان‌دهنده است که خشونت شدید طالبان را به نمایش می‌گذارد.

در این گزارش داستان الله‌داد حلیمی، افسر پیشین نظامی روایت شده است که طالبان در ماه آگست او را دستگیر و یک هفته بعد تن بی‌سر او را به خانواده‌اش تسلیم کردند.

جهان‌نما
خبرها
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید