به دلیل رابطه نزدیک با روسیه؛ اوکراین درخواست سفر رئیس‌جمهور آلمان به این کشور را رد کرد

۱۴۰۱/۱/۲۴

کی‌یف سفر از قبل برنامه‌ریزی شده فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهور آلمان به اوکراین را رد کرده است.

اشتاین‌مایر روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که قصد داشته با همتای پولندی خود برای «ارسال پیام همبستگی اروپا به اوکراین» به این کشور سفر کند اما با سفر او موافقت نشده است.

اشتاین مایر بدون اشاره به جزئیات، به خبرنگاران در پولند گفت: «من برای این سفر آماده بودم. اما باید اعتراف کنم که سفر مطلوب کی‌یف نبود.»

روزنامه آلمانی بیلد روز سه‌شنبه گزارش داد که زلنسکی به دلیل روابط نزدیک فرانک والتر اشتاین‌مایر با روسیه در سال‌های اخیر، برنامه سفر او به اوکراین را لغو کرده است. این روزنامه هم‌چنین علت دیگر لغو سفر رئیس‌جمهور آلمان به اوکراین را «حمایت او از خط لوله گاز نورد استریم ۲» عنوان کرده است؛ پروژه‌ای که برای دو برابر کردن جریان گاز روسیه به آلمان طراحی شده بود.

آلمان پس از حمله روسیه بر اوکراین قرارداد این لوله گاز را نیز لغو کرد.

اشتاین‌مایر گفته است که حمایت او از خط لوله گاز نورد استریم ۲ «اشتباه» بوده است.

سخنگوی دولت آلمان در پاسخ به سوالی درباره اظهارات اشتاین‌مایر به رویترز گفت: «آلمان یکی از مصمم‌ترین حامیان اوکراین بوده و خواهد بود.»

این سخنگو افزود: «رئیس‌جمهور موضعی روشن و صریح به نفع اوکراین اتخاذ کرده است.»

اشتاین مایر، یک سیاستمدار سوسیال دموکرات است که در زمان نخست‌وزیری انگلا مرکل به عنوان وزیر امور خارجه خدمت می‌کرد. او از سال ۲۰۰۱ ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه را می‌شناسد.

رئیس‌جمهور آلمان در مصاحبه‌ای با مجله اشپیگل که اوایل روز سه‌شنبه منتشر شد، گفت که سخنرانی پوتین در پارلمان آلمان در سال ۲۰۰۱ که به زبان آلمانی ایراد شد، او را به روابط بهتر بین مسکو و برلین امیدوار کرد.

اشتاین‌مایر افزود: «[اما] پوتینِ سال ۲۰۰۱ هیچ شباهتی با پوتین سال ۲۰۲۲ ندارد. ما اکنون او را به عنوان یک جنگ‌طلب بی‌رحم می‌شناسیم.»

نگاه روز
خبرها
جهان‌نما

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید