یک قوماندان سابق زندان پلچرخی به جرم جنایت جنگی در هالند زندانی شد

۱۴۰۱/۱/۲۵

دادگاهی در هالند یک قوماندان سابق زندان پلچرخی را به اتهام جنایت جنگی و شکنجه زندانیان در دهه ۶۰ خورشیدی به ۱۲ سال زندان محکوم کرد.

عبدالرزاق عارف متهم بود که زیردستانش زندانیان سیاسی را لت وکوب، شکنجه و اعدام می‌کردند.

عبدالرزاق عارف، ۷۶ ساله، که با اسم مستعار «رفیف» در هالند زندگی می‌کرد، بین سال‌های ۱۳۶۲ الی ۱۳۶۹ در زندان پلچرخی به عنوان قوماندان و آمر سیاسی ایفای وظیفه کرده بود. او در سال ۱۳۹۹ در هالند دستگیر شد.

به نقل از رویترز، متهم در جریان محکمه مدعی شد که او عبدالرزاق عارف نیست و به جای کسی دیگر محکمه می‌شود. اما، قضات دادگاه این ادعای وی را رد کردند. قبلاً، سارنوالان بر اساس شهادت ۲۵ شاهد و شنود مکالمات تیلفونی عارف و خانواده‌اش نشان دادند که هویت واقعی او همان چیزی است که در دادگاه مطرح شده بود.

قضات دادگاه گفتند که عارف «در خشونت[علیه زندانیان] دست داشت. او به زیردستانش دستور می‌داد و می‌دانست که آنان در زندان چه کار می‌کنند، اما جلو شان را نمی‌گرفت.»

وکیل عارف گفته است که نسبت به این حکم درخواست تجدیدنظر خواهد کرد.

این مقام پیشین بر بنیاد اصول «صلاحیت قضایی جهانی» دستگیر و محاکمه شد. بر اساس این اصول، کسانی که متهم به جنایات جنگی و جنایات علیه بشریت بوده و امکان محاکمه آنان در کشورهای شان وجود ندارد، می‌توانند در یک کشور دیگر محاکمه شوند.

سارنوالان هالندی تاکنون ۶ افغان را به جرم جنایت جنگی مورد بازجویی قرار داده اند.

دو نفر از این متهمان به دلیل نبود مدارک کافی از بازداشت رها شدند، یک نفر تبرئه گردید و دو نفر دیگر به زندان محکوم شدند. عبدالرزاق عارف آخرین فرد از این شش نفر است که در شهر دنهاگ هالند محاکمه گردید.

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید