گزارش: سلاح‌های امریکایی قاچاق‌ شده از افغانستان به طور انبوه در پاکستان فروخته می‌شوند

۱۴۰۱/۱/۲۵

یک مرکز تحقیقات مسائل امنیتی در کانادا در گزارش اخیر خود گفته که بازار قاچاق سلاح‌های ساخت امریکا از افغانستان به پاکستان بسیار رونق گرفته است. مجمع بین‌المللی حقوق و امنیت می‌گوید انباشت سلاح‌های غیرقانونی در پاکستان سبب خواهد شد تا این تسلیحات به هند نیز قاچاق شوند.

خرید و فروش و قاچاق سلاح در منطقه مرزی بین افغانستان و پاکستان پدیده تازه‌ای نیست اما آنچه اخیرا توجه را جلب کرده، انبوه سلاح‌های ساخت امریکا است که به قیمت ناچیزی خرید و فروش می‌شوند. در شهرک مرزی لندی‌کوتل در ایالت خیرپختونخوا در طول خط دیورند، بازار خرید و فروش این تسلیحات به شدت رونق دارد.

بر اساس این گزارش، بازار سلاح پیش از این مملو از تسلیحات چینی بود اما حالا عرضه و تقاضایی سلاح‌های امریکایی در بازار مناطق قبایلی خیبرپختونخوا افزایش یافته است.

ایالات متحده طی بیست سال، تسلیحاتی به ارزش ۲۸ میلیارد دالر به افغانستان فرستاد که شامل سلاح‌های سبک، راکت، دوربین‌های شب‌بین، هواپیماهای بی‌سرنشین و تجهیزات ارتباطی بود. حالا در بازار تسلیحات، یک تفنگ ام۴ امریکایی بین ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ دالر خرید و فروش می‌شود. تفنگچه‌های امریکایی نیز بین ۳۵۰ تا ۵۰۰ دالر قیمت دارند.

این گزارش می‌گوید که سلاح‌های امریکایی در موترهای باربری و در جعبه‌های میوه از طریق مرز تورخم به پاکستان قاچاق می‌شوند.

این گزارش می‌گوید بیم آن می‌رود که دسترسی گروه‌های تندرو در پاکستان، به قاچاق تسلیحات امریکایی به هند نیز بینجامد و تنش و ناامنی در این کشور همسایه و رقیب پاکستان، تشدید گردد. این مرکز تحقیقات امنیتی نوشته است:‌ «پاکستان سال‌های طولانی فعالیت‌های تروریستی را در هند تمویل کرده است و حالا دسترسی آسان گروه‌های تندرو به سلاح‌های مدرن امریکایی به معنای تشدید ناامنی در هند خواهد بود».