دیده‌بان حقوق بشر: از دید طالبان آموزش دختران حق مشروع نیست

۱۴۰۱/۱/۲۵

هدر بار مسئول بخش زنان دیده‌بان حقوق بشر در پاسخ به رشته توئیتر ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان که گفته حقوق «مشروع» بشر در افغانستان تامین است، نوشته که از این رو «گمان می‌کنم از دید شما (طالبان) آموزش دختران، حق مشروع محسوب نمی‌شود».

۲۰۹ روز از بسته شدن دروازه‌های مکاتب متوسطه در افغانستان می‌گذرد. سیاست‌های سخت‌گیرانه طالبان در قبال حق تحصیل ‌‌و کار زنان یکی از مسائل اصلی بوده که از زمان دوباره قدرت‌گیری این گروه انتقاد گسترده جامعه جهانی و نهادهای حقوق بشری را به دنبال داشته‌ است.

در ادامه انتقادها از محرومیت دختران از تحصیل، ۵۹ عضو پارلمان فرانسه نیز چند روز پیش نامه‌ای را به رئیس جمهور فرانسه فرستادند. در این نامه وضعیت کلی افغانستان پس از تسلط طالبان تشریح شده و در آن از نقض حقوق بشر، محروم ساختن دختران دانش‌آموز از مکاتب و محروم کردن زنان از کار، سفر و بیرون شدن از خانه، از سوی طالبان تذکر داده شده است.

اعضای پارلمان فرانسه با ذکر موارد بالا از رییس جمهور فرانسه و رئیس پارلمان اروپا خواسته‌اند که عادی‌سازی روابط با طالبان باید به حالت تعلیق درآید و در عین زمان فشارهای بیشتری بر طالبان وارد شود. علاوه بر این، از سفرهای آزاد آنان نیز جلوگیری صورت بگیرد. در این نامه آمده است، فشارها بر طالبان تا زمانی ادامه پیدا کند که آنان حقوق بشر به ویژه حقوق زنان را رعایت کرده و در تصمیم‌های‌شان برای اعمال محدودیت‌ها بر مردم تجدید نظر کنند.

جهان‌نما
خبرها
نگاه روز

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید