محمد محقق: طالبان از تفاوت‌های مذهبی برای تحقیر و شکنجه شیعیان استفاده می‌کنند

۱۴۰۱/۱/۲۶

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان می‌گوید طالبان از تفاوت‌های مذهبی برای تحقیر قومی و تصفیه حساب‌های مذهبی استفاده می‌کنند. محمد محقق گفته روز گذشته یک مسافر شیعه که بیمار هم بوده مطابق حکم فقهی روزه خود را افطار کرد، اما طالبان او را به جرم روزه‌خواری، دستگیر و شکنجه کردند.

در تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، دیده می‌شود که طالبان این شهروند را مجبور کرده‌اند تا در ملاء عام یک ظرف غذا در دهان خود نگه دارد. به گفته آقای محقق طالبان این فرد را «به وضع فجیعی در بازار ولایت تشهیر کردند.»

آقای محقق می‌گوید این شهروند از ولسوالی لعل و سرجنگل به مرکز ولایت غور که بیش از ۱۰۰ کیلومتر مسافت دارد رفته بود. رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان یادآوری کرده که پیروان مذهب شیعه براساس فقه جعفری در هنگام بیماری و یا مسافرت طولانی، روزه را قصر می‌کنند و قضای آن‌ را در وقت دیگری به‌جا می‌آورند.

مقامات طالبان پیش از این گفته بودند که هیچ مخالفتی با فقه جعفری ندارند و به همه اصول و مسائل شیعیان در افغانستان احترام می‌گذارند. اما آقای محقق می‌گوید این گفته‎‌های طالبان فقط شعار است، طالبان حقوق اهل تشيع را رعايت نمی‌کنند و در ادای مناسك شیعیان هم مزاحمت می‌کنند.

آقای محقق تضاد در گفتار و رفتار طالبان را نماد واضح «نقض حقوق بشر و تبعیض و تحقیر قومی و مذهبی» دانسته و آن‌ را محکوم کرده است. او از جوامع حقوق بشری نیز خواسته است که «تحقیر و تبعیض بالای جامعه شیعه» را محکوم و مانع ادامه آن شوند.

محقق از شیعیانی هم که اکنون به نحوى با طالبان همكارى دارند، خواسته است «به مظالمى كه بر هم كيشان‌شان و هموطنان هزاره و شيعه‌شان روا داشته می‌شود توجه داشته باشند» و از آن جلوگیری کنند.

کمیسیون پیگیری دیدگاه‌ها و مطالبات جامعه شیعه افغانستان اواسط ماه دلو سال ۱۴۰۰ مطالبات خود را به صورت مکتوب به مقامات طالبان تحویل دادند، اما تاکنون خبری از قبول خواسته‌های این کمیسیون نیست.

گفت‌وگوی ویژه
دیدگاه
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید