امام جمعه مشهد: ما بدون افغانستان ریشه‌های فرهنگی‌مان را از دست می‌دهیم

۱۴۰۱/۱/۲۶

امام جمعه مشهد در واکنش به گزارش‌های مبنی بر آزار و اذیت مهاجران افغان در ایران گفته است که مردم ایران و افغانستان از یک نژادند و ایرانی‌ها باید با "تمام توان" از افغان‌ها در آن کشور استقبال کنند.

علم‌الهدی گفته است: "مردم افغانستان همشهری ما مردم مشهد محسوب می‌شوند."

این روحانی برجسته ایرانی افزوده: "افرادی مانند ابن سینا، فارابی، مولانا و آخوند خراسانی که در تاریخ منحصر به فرد بودند، از اهالی افغانستان اند، در حالیکه جزو مفاخر ایرانی به حساب می‌آیند."

او گفته که ایران بدون افغانستان ریشه‌های فرهنگی خود را از دست می‌دهد.

علم‌الهدی از مردم ایران خواسته که با وجود مشکلات معیشتی و تحریم‌ها باید تلاش کنند به "عزیزان افغانستانی مهمان در ایران" سخت نگذرد.

او که نماینده علی خامنه‌ای، رهبر ایران در خراسان رضوی است با اشاره به حادثه اخیر در مشهد گفت: دشمن از این حادثه برای ایجاد اختلاف بین مردم ایران و افغانستان استفاده می‌کند".

حمله یک هفته قبل به سه روحانی در حرم "امام رضا" در مشهد که ظاهرا عامل آن یک شهروند افغانستان بوده، طبق گزارش‌ها در برخی شهرها به ازار و آذیت مهاجران افغان از سوی ایرانی‌ها انجامیده است.

در افغانستان نیز در شماری از شهرها، از جمله هرات و کابل برخی دست به اعتراض زدند و از جمله سر درب کنسولگری ایران در هرات را به آتش کشیدند.

این موضوع باعث شد حکومت طالبان و جمهوری اسلامی از طریق احضار مسئولان سفارت‎‌خانه‌های یکدیگر مراتب اعتراض‌شان را نشان دهند.