طالبان از جامعه جهانی خواست برای احیای حقوق بشر فلسطینی‌ها گام‌های عملی بردارد

۱۴۰۱/۱/۲۶

وزارت خارجه طالبان از جامعه جهانی به ویژه کشورهای اسلامی خواسته‌ است برای احیای حقوق بشر فلسطینی‌ها و جلوگیری از "جنایات اسرائیل" گام‌های عملی بردارند.

در تازه‌ترین رویارویی فلسطینی‌ها و پولیس اسرائیل، پولیس روز جمعه بیش از ۱۵۰ فلسطینی را زخمی و صدها نفر دیگر را بازداشت کرد.

به گزارش رویترز، روز جمعه دست‌کم ۱۵۲ فلسطینی در درگیری با پولیس ضد شورش اسرائیل در داخل محوطه مسجد الاقصی در اورشلیم (بیت‌المقدس) زخمی شدند.

سخنگوی نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل در توییتی گفت که پولیس صدها فلسطینی را بازداشت کرده است.

وزارت خارجه فلسطین با اشاره به خشونت‌های الاقصی گفت اسرائیل را به طور کامل و مستقیم مسئول این "جنایت" و پیامدهای آن می‌داند.

نبیل ابورودینه، سخنگوی محمود عباس، رئیس‌جمهور خودگردان فلسطین گفت: «مداخله فوری جامعه بین‌المللی برای توقف تجاوزات اسرائیل به مسجد الاقصی و جلوگیری از خارج شدن اوضاع از کنترل لازم است».

اردن هم یورش پولیس اسرائیل به محوطه مسجد الاقصی را محکوم کرده و آن را "نقض آشکار" خوانده است.

درگیری در مسجد‌الاقصی واکنش طالبان را هم برانگیخته است.

عبدالقهار بلخی، سخنگوی وزارت خارجه طالبان روز جمعه در توییتی خواستار اقدام جامعه بین‌المللی و به‌خصوص کشورهای اسلامی برای حمایت از حقوق فلسطینی‌ها شد.

او افزوده که طالبان اشغال مسجد الاقصی توسط "اشغالگران" را به شدت محکوم می‌کند.

نیروهای امنیتی اسرائیل پس از یک سری حملات مرگبار خیابانی اعراب در سراسر کشور طی دو هفته گذشته، در حالت آماده باش قرار گرفته‌اند.

رویارویی در محوطه الاقصی در شهر قدیمی محصور در بیت‌المقدس این نگرانی را ایجاد کرده که جرقه درگیری گسترده تری مانند جنگ غزه در سال گذشته را ایجاد کند.

سال گذشته در ماه رمضان فلسطینی‌ها و پولیس اسرائیل باهم درگیر شدند. این درگیری‌ها به شعله ور شدن جنگ ۱۱ روزه اسرائیل و غزه انجامید که منجر به کشته شدن بیش از ۲۵۰ فلسطینی در غزه و ۱۳ نفر در اسرائیل شد.

خبرها
خبرها
پیشه‌ور

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید