نیکی آسیا: کشاورزان هلمند و قندهار می‌گویند طالبان حاصلات امسال کوکنار را تخریب نمی‌کنند

۱۴۰۱/۱/۲۸

روزنامه نیکی آسیا گزارش داده که بعد از صدور فرمان ممنوعیت کشت کوکنار از سوی رهبر طالبان، کشاورزان در ولایت‌های هلمند و کندهار به کشت این بوته ادامه داده‌اند.

کشاورزان می‌گوید طالبان برای این فصل اجازه کشت کوکنار را به آنها داده‌‌ و مانع کارشان نمی‌شوند.

بعد از فرمان طالبان قیمت این بوته سه برابر شده و افزایش قیمت‌ها برای کشاورزان کوکنار، اتفاقی خوشحال‌کننده است.

فرمان ممنوعیت کشت کوکنار در حالی اعلام شد که افغانستان با بحران بشری مواجه است و بیشتر از ۹۵ درصد مردم این کشور غذای کافی برای خوردن ندارند.

در صورتی که فرمان ممنوعیت کشت و فروش کوکنار اجرا شود، به اقتصاد کشاورزان و فروشندگان این محصول ضربه خواهد زد. به همین دلیل، شماری از کشاورزان امسال تلاش خود را چند برابر کرده‌اند.

عبدالقدوس، ۱۵ سال است که مشغول تجارت تریاک است. بر اساس گزارش روزنامه نیکی آسیا، این مرد روزانه ۲۲۵۰۰ دالر عاید دارد. او می‌گوید "این فصل تریاک است و بعد از فرمان رهبر طالبان تجارت ما انفجار کرد."

بسم الله جان، کشاورز ۲۶ ساله که در حومه کندهار از مزرعه هزار متر مربع کوکنار مراقبت می‌کند می‌گوید: "آنها (طالبان) به ما اجازه داده‌اند تا به برداشت حاصل کوکنار ادامه دهیم، اما سال آینده ما را از کشت کوکنار منع کرده‌اند."

عبدالنافع تکور، سخنگوی وزارت داخله طالبان در مصاحبه با نیکی آسیا تأیید می‌کند که مقامات اجازه برداشت حاصل کوکنار را برای امسال داده‌اند.

این در حالی است که در فرمان ملا هبت‌الله آخوندزاده آمده است که کشت کوکنار از بین می‌رود و متخلفان این فرمان طبق قوانین شرعی مجازات می‌شوند.

آقای تکور می‌گوید در حال حاضر شاید به سبب موجودیت حاصلات نهایی اقدام جدی انجام نشود، اما در آینده ما این فرمان را شدیداً عملی خواهیم کرد.

دفتر مبارزه با مواد مخدر و جرایم سازمان ملل متحد از فرمان ممنوعیت کشت کوکنار طالبان استقبال کرده است و این را یک تغییر بزرگ برای افغانستان می‌داند.

افغانستان بزرگترین تولیدکننده تریاک در جهان است و بیش از ۸۰ درصد تریاک جهانی را تهیه می‌کند.