متاثر از موج مهاجرستیزی؛ کودکان ایران و افغانستان از یکدیگر می‌ترسند

۱۴۰۱/۱/۲۹

در مناطق غالبا حاشیه‌نشین ایران شماری از کودکان مهاجر افغان حالا می‌ترسند به مکتب بروند. کودکان ایرانی هم با بیم و هراس به همصنفی‌های‌ خود می‌بینند. یک انجمن حمایت از کودکان در منطقه صباشهر تهران گفته به دنبال موجی از مهاجرستیزی، جان، روان و آینده کودکان افغان در خطر است.

نهاد غیردولتی «انجمن یاری کودکان در معرض خطر» نقاشی‌هایی از این کودکان را در صفحه اینستاگرام خود نشر کرده است. نقاشی‌های این کودکان بازگو‌کننده ترس و وحشتی است که آنان این روزها تجربه می‌کنند.

بر اساس تحقیقات میدانی این انجمن، برخی از کودکان ایرانی نیز متقابلا به دلیل تبلیغات سو‌‌ء و تحریک آمیز، از همصنفی‌های افغان خود می‌ترسند.

این انجمن می‌گوید آزار فیزیکی شهروندان گریخته از «جهنم طالبان» توسط عده‌ای زورگو و بی‌اعتنا به قوانین و‌ منش انسانی چیز تازه‌‌ای نیست. این خشونت‌ها دامن کودکانی را خواهد گرفت که به کشور ما پناه آورده‌اند.

خانه‌های کودک صباشهر و شاهدشهر گزارش داده‌اند که کودکان افغان پس از افزایش خشونت‌ها از رفتن به مکتب خودداری می‌کردند و زمانی که مددکاران انجمن، خانه به خانه سراغ کودکان رفتند گروهی از پدران بچه‌ها اعلام کردند فعلا نمی‌گذارند کودکان‌شان بیرون بروند چون ممکن است مورد آزار و اذیت قرار بگیرند.

مهاجرین افغان در نتیجه بی‌ثباتی‌های سیاسی و جنگ، از سال‌ها بدین سو در ایران زندگی می‌کنند. وزارت داخله ایران اعلام کرده که با افزایش تنش‌های سیاسی و امنیتی پس از سقوط دولت کابل، حالا ۵ میلیون افغان در ایران به سر می‌برند.

جهان‌نما
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید