وزیر مهاجرت دنمارک: با روندا در مورد انتقال پناهجویان به آن کشور وارد گفتگو شده‌ایم

۱۴۰۱/۱/۳۱

وزیر مهاجرت دنمارک اعلام کرده است که با روندا در مورد انتقال پناهجویان به آن کشور وارد گفتگو شده است.

در صورت توافق، قرار است به درخواست‌های پناهندگی در دنمارک، در کشور رواندا رسیدگی شود.

هفته گذشته بریتانیا برنامه مشابهی را برای انتقال پناهجویان غیرقانونی به رواندا شروع کرد.

توافق با رواندا، دنمارک را به اولین عضو اتحادیه اروپا تبدیل می‌کند که به طور موثر سیستم چندپاره مهاجرت و پناهندگی این اتحادیه را دور می‌زند.

ماتیاس تسفایه، وزیر مهاجرت دنمارک روز چهارشنبه به رویترز گفت: "گفتگوی ما با دولت رواندا شامل سازوکاری برای انتقال پناهجویان است."

او افزود که هدف از این اقدام "تضمین رویکرد آبرومندانه‌تر از شبکه جنایتکار قاچاقچیان انسان است که امروزه مشخصه مهاجرت در سراسر دریای مدیترانه است."

دنمارک که در دهه گذشته سیاست‌های مهاجرتی سخت‌گیرتری را اعمال کرده است، سال گذشته قانونی را تصویب کرد که اجازه می‌دهد پناهجویانی که به این کشور می‌رسند به مراکز پناهندگی در یک کشور شریک منتقل شوند.

این اقدام با انتقاد مدافعان حقوق بشر، سازمان ملل متحد و کمیسیون اروپا مواجه شد اما دنمارک در آن زمان نتوانست کشوری شریک پیدا کند.

هفته گذشته بریتانیا اعلام کرد که برای درهم شکستن شبکه‌های قاچاق انسان و جلوگیری از جریان مهاجران، قصد دارد پناهجویانی را که به‌گونه غیرقانونی وارد این کشور می‌شوند به رواندا منتقل کند.

طی سال گذشته، دنمارک با کشورهای داخل و خارج اتحادیه اروپا در مورد یک توافق احتمالی پناهندگی، از جمله تونس و اتیوپیا، تماس گرفته است.

دنمارک همچنین سال گذشته یک توافق دیپلماتیک با رواندا در مورد پناهندگی و مسائل سیاسی امضا کرد.

کمیسیون اتحادیه اروپا گفته است که جابجایی پناهجویان به خارج از اروپا بر اساس قوانین فعلی این اتحادیه "امکان پذیر" نیست، اما دنمارک به دلیل انصراف از برخی قوانین اتحادیه اروپا از جمله استانداردهای پناهندگی، از این قوانین معاف است.

وزیر مهاجرت دنمارک گفته است که این کشور هنوز با رواندا به توافق نرسیده است.

بحث روز
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید