سرمنشی ناتو: تا هر زمان لازم باشد از اوکراین در برابر روسیه حمایت می‌کنیم

۱۴۰۱/۲/۸

سرمنشی سازمان ناتو می‌گوید که احتمالا جنگ اوکراین و روسیه طولانی شود و این سازمان به حمایت بلندمدت نظامی از اوکراین در این جنگ متعهد است. ینس استولتنبرگ گفت که ناتو به اوکراین در قسمت تجهیز ارتش آن به تسلیحات مدرن غربی و عدم استفاده از تسلیحات روسی کمک خواهد کرد.

این اظهارات استولتنبرگ پس از آن صورت می‌گیرد که کرملین با لحن تهدیدآمیزی به کشورهای غربی هشدار داد که ارسال تجهیزات و تسلیحات نظامی به اوکراین امنیت اروپا را به خطر خواهد انداخت.

به گزارش رویترز، استولتنبرگ در بروکسل گفت: «ما باید خود را برای یک دور طولانی منازعه آماده کنیم. کاملا امکان این است که جنگ اوکراین ماه‌ها و حتا سال‌ها طول بکشد.»

او در عین حال تاکید کرد که غرب فشار حداکثری را بر رئیس جمهور روسیه برای پایان دادن به حملات نظامی‌اش به اوکراین وارد خواهد کرد.

استولتنبرگ افزود: «اعضای ناتو آماده اند تا از اوکراین در بلندمدت حمایت کنند و همچنان به این کشور در گذار از سیستم تسلیحاتی روسی به سیستم نظامی ناتو کمک کنند.»

کشورهای عضو ناتو در چند هفته گذشته عمدتاً تجهیزات و تسلیحات ساخت روسیه را در اختیار ارتش اوکراین قرار داده اند که با کاربرد آن آشنا است. در عین حال، امریکا و برخی کشورهای اروپایی ارسال تسلیحات غربی را به اوکراین آغاز کرده اند.

آلمان روز پنجشنبه اعلام کرد که برای نخستین بار تانک‌های «گیپارد»، مجهز به راکت‌ ضد طیاره، را به کی‌یف ارسال خواهد کرد.