طالبان می‌گویند نماز عید به امامت رهبرشان در مسجد عیدگاه قندهار برگزار شده است

۱۴۰۱/۲/۱۱

خبرگزاری فرانسه بر اساس پست‌های رسانه‌های اجتماعی که طالبان منتشر کرده‌اند نوشته است که ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان به مناسبت نخستین روز عید فطر در مسجد عیدگاه قندهار پشت به نمازگران ایستاد و در خطبه‌ای که ایراد کرد، مردم را به استقامت دعوت کرد.

دو هلیکوپتر در مراسم دو ساعته نماز عیدی بر فراز مسجد عیدگاه قندهار پرواز می‌کرد.

در گزارشی که خبرگزاری فرانسه منتشر کرده آمده است رهبر طالبان بدون آنکه رویش را به سوی جمعیت دور بدهد، پیام تبریکی خود را از صف اول در یکی از مساجدهای کندهار خواند.

در جریان حضور هبت‌الله آخوندزاده در مسجد عیدگاه قندهار، طالبان به خبرنگاران اجازه ندادند به او نزدیک شوند.

طالبان روز یکشنبه را در روز اول عید فطر در افغانستان اعلام کرده است.

ملا هبت‌الله آخوندزاده در پیام عیدی‌اش گفت: "هدف من [از حضور در اینجا] این بود که برای شما مبارکی بدهم. مبارکی عید، مبارکی حریت و آزادی. برای شما دعا می‌کنم و امنیت و نظام اسلامی را به شما تبریک می‌گویم."

رهبر طالبان "امنیت و نظام اسلامی" را در شرایطی به مردم افغانستان مبارکی می‌دهد که مردم این کشور ماه رمضان را با حملات خونباری سپری کردند. در جریان ماه رمضان در کابل و شماری از ولایت‌ها بیش از صد نفر کشته و زخمی شدند.

به همین دلیل، در روز اول عید نیز بسیاری از افغان‌ها ترجیح دادند که به جای رفتن به مساجد در خانه بمانند.

هبت‌الله آخوندزاده در پیام عیدی‌اش چیزی درباره حملات خونین ماه رمضان نگفت. او آرزو کرد که همه مردم با "مقاومت جهادی، اخوت اسلامی و محبت اسلامی" استقامت داشته باشند.

چهره منزوی

در شش سال گذشته این دومین باری است که ملا هبت‌الله در محضر عام ظاهر می‌شود.

بر اساس یک پیام صوتی که در رسانه‌های اجتماعی طالبان پخش شده بود، نزدیک به شش ماه قبل ملا هبت‌الله آخوندزاده به مدرسه دینی‌ای در قندهار رفت و یک سخنرانی ایراد کرد.

در شبکه‌های اجتماعی تنها نسخه‌ای از سخنرانی منسوب به آخوندزاده منتشر شد که گویا در جریان سخنرانی هبت‌الله از بیرون مسجد ضبط شده بود.

پیش از تسلط طالبان بر افغانستان پیام‌های کتبی منسوب به ملا هبت‌الله آخوندزاده نشر می‌شد و بعد از سقوط نظام پیشین، انتظار می‌رفت که ملا هبت‌الله در محضر عام حضور یابد و درباره پیروزی طالبان سخنرانی کند.

با این حال رهبر طالبان هرگز در برابر رسانه‌ها ظاهر نشد.

حامیان گروه طالبان انتظار داشتند که ملا هبت‌الله آخوندزاده در روز اول عید در یکی از مساجد ظاهر شود و سخنرانی داشته باشد، اما بر خلاف این توقع، او تنها به ایراد پیام عیدی اکتفا کرد.

نقش کمرنگ‌ آخوندزده در حاکمیت جدید طالبان و تقلیل یافتن حضور او تنها در پیام‌هایی که هر از گاهی از طریق صفحات مجازی منتشر می‌شود، به گمانه‌زنی‌ها در مورد مرگ او دامن زده است.

زمین: قدرت سیاره
خبرها
بحث روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید