ولادیمیر یرماکوف، رئیس بخش منع اشاعه تسلیحات هسته‌ای وزارت خارجه روسیه می‌گوید که کشورش معتقد است خطرات جنگ هسته‌ای باید به حداقل برسد و از هرگونه درگیری مسلحانه بین قدرت‌های هسته‌ای جلوگیری شود.او می‌افزاید قدرت‌های هسته‌ای باید به تعهدات‌شان برای جلوگیری از جنگ پایبند باشند.

به نقل از خبرگزاری روسی تاس، یرماکوف روز شنبه گفت: «خطرات جنگ هسته‌ای - که هرگز نباید آغاز شود- باید به حداقل برسد؛ به ویژه از طریق جلوگیری از هرگونه درگیری مسلحانه بین قدرت های هسته‌ای».

او افزود که قدرت‌های هسته‌ای پیشرو باید به منطق مندرج در اسنادی که به طور مشترک ایجاد کرده اند پایبند باشند.

اشاره او به بیانیه مشترکی است که در جنوری توسط روسیه، چین، بریتانیا، ایالات متحده و فرانسه منتشر شد. در این بیانیه، 5 عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل توافق کرده اند که باید از جنگ هسته‌ای و گسترش بیشتر این تسلیحات اجتناب کنند.

رئیس بخش منع اشاعه و کنترول تسحلیات هسته‌ای وزارت خارجه روسیه می‌گوید: «روسیه به وضوح از این تفاهم پیروی می‌کند.»

این مقام روسی در حالی از «به حدقل رساندن خطرات جنگ هسته‌ای» سخن می‌زند که سرگئی لاوروف، وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه گفت غرب نباید خطرات فزاینده درگیری هسته‌ای بر سر اوکراین را دست کم بگیرد.

ایالات متحده پس از این اظهارات وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که با وجود تشدید «لفاظی‌های مسکو» معتقد نیست تهدیدی مبنی بر استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای وجود داشته باشد.