رئیس مجلس ایران آمریکا را متهم کرد که با بهره‌گیری از داعش در صدد ناامنی در افغانستان است

۱۴۰۱/۲/۱۲

در پی حملات انفجاری در افغانستان، رئیس مجلس ایران آمریکا را متهم کرد که با بهره‌گیری از داعش به دنبال ایجاد ناامنی در افغانستان است.

به گزارش تسنیم، محمدباقر قالیباف در نشست علنی مجلس، گفت آمریکا با ایجاد "فتنه قومی-مذهبی" می‌خواهد مردم افغانستان را در بحران بی‌سابقه فرو ببرد.

محمدباقر قالیباف در جلسه علنی روز یک‌شنبه مجلس ایران تأکید کرد که طالبان در تأمین امنیت ناکام بوده و تا اکنون نتوانسته به وظیفه خود عمل کند.

رئیس مجلس ایران گفت: «درباره اتفاقات تلخ ناامنی‌های این روزها در افغانستان، آمریکا با بهره‌گیری از داعش به دنبال ایجاد ناامنی در این کشور است تا با ایجاد فتنه قومی- مذهبی در افغانستان مردم مظلوم این کشور را در بحرانی بی‌سابقه فرو برده و از حکومت مستقر در کابل باج خواهی کند.»

در هفته‌های اخیر، ده‌ها تن از شهروندان افغانستان در ولایت‌های مختلف در اثر حملات انفجاری جان باختند. داعش مسئولیت برخی این انفجارها را به عهده گرفته است.

آقای قالیباف تأکید کرده است که تشکیل دولت فراگیر با حضور همه اقوام افغانستان سبب تأمین امنیت پایدار در افغانستان خواهد شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی ایران در هشت ماه گذشته بارها از طالبان خواسته‌اند برای تشکیل دولت فراگیر اقدام کند.

بیشتر، حسن کاظمی قمی، نماینده ویژه ایران برای افغانستان در واکنش به تشدید حملات علیه غیرنظامیان در افغانستان گفته بود که حوادث اخیر نشان می‌دهند که داعش و دیگر گروه‌های تروریستی می‌خواهند فتنه و آشوب قومی- مذهبی در افغانستان ایجاد کنند.