روز جهانی مطبوعات؛ عفو بین‌الملل می‌گوید رسانه‌های مستقل در افغانستان در حال فروپاشی است

۱۴۰۱/۲/۱۳

سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید رسانه‌هایی که زمانی به خاطر گزارش‌های مستقل شناخته می‌شدند، اکنون تحت حاکمیت طالبان در حال فروپاشی قرار دارند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، شماری از رسانه‌های مستقل تعطیل، خشونت‌ها علیه خبرنگاران افزایش یافته و فضای کار رسانه‌ای محدودتر شده است.

به مناسبت روز جهانی آزادی مطبوعات، عفو بین‌الملل در رشته توییتی می‌گوید پس از تسلط طالبان، ۲۳۱ رسانه تعطیل، ۶۴۰۰ خبرنگار شغل شان را از دست داده‌اند و تعدادی هم با تهدید و مشکل مالی مواجه‌اند.

این سازمان همچنان افزوده است که در بیشتر از هفت ما از حاکمیت طالبان، ۸۰ خبرنگار و کارمند رسانه‌‌ای بازداشت و مورد خشونت قرار گرفته‌اند که از این میان بیشترین آسیب را خبرنگاران زن متحمل شده‌اند.

عفو بین‌الملل با تأکید بر اینکه روزنامه‌نگاری در افغانستان در معرض تهدید قرار دارد، گفت که باید به رسانه‌های پر جنب‌و‌جوش در افغانستان اجازهٔ رشد داده شود.

در گزارش مشترک که اخیراً از سوی انجمن ژورنالیستان آزاد و مرکز خبرنگاران افغانستان اخیراً منتشر شد، پس از به قدرت رسیدن طالبان، ۵۷۸ رسانه تصویری، صوتی، چاپی و انترنتی از فعالیت باز مانده است و ۳۰ درصد رسانه‌های فعال در افغانستان نیز در آستانه‌ی بسته‌شدن قرار دارند.

خبرها
نگاه روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید