قتل یک زن افغان در آلمان؛ "علایم هشداردهنده‌ای را جدی بگیرید که جان زنان را تهدید می‌کند"

۱۴۰۱/۲/۱۴

خواهران زهرا، زن افغانی که هفته گذشته در جرمنی به دست شوهرش کشته شد، با انتشار نامه سرگشاده‌ای از مقامات آلمان خواستند علایم هشداردهنده‌ای را جدی بگیرند که جان زنان را تهدید می‌کند. مقامات امنیتی آلمان متهم شده‌اند که به تهدیدات امنیتی که مقتول با آن مواجه بود بی‌توجهی کرده‌اند.

پیش از این روزنامه آلمانی تاگس اشپیگل گزارش داده بود که براساس تحقیقات این رسانه، مقامات امنیتی آلمان آگاه بودند که زهرا، زن مقتول افغان از سوی شوهر سابقش مورد تهدید جدی بوده است اما تدابیر لازم را برای محافظت از او روی دست نگرفتند.

روز شنبه، ۱۰ ثور رسانه‌های آلمانی گزارش دادند که یک مرد ۴۲ ساله افغان پیش چشم ده‌ها رهگذر همسر سابق خود را با چاقو به قتل رسانده است.

روزنامه برلینز سایتونگ نوشته بود که این مرد روز جمعه، ۹ ثور در منطقه‌ای در پایتخت آلمان ابتدا این زن ۳۱ ساله را با چاقو زخمی کرد و سپس گلویش را برید.

طبق این گزارش، فرد مظنون نخست از محل فرار کرد اما سپس پولیس به کمک شاهدان صحنه، موفق به بازداشت او شد.

زن کشته شده زهرا نام داشت. او مادر شش فرزند بود و در هنگامی که مورد حمله شوهر سابقش قرار گرفت، دو کودکش در محل حادثه حضور داشتند.

خواهران زهرا اکنون با انتشار یک نامه سرگشاده پولیس و سیستم حاکم آلمان را در قتل خواهرشان مقصر دانسته‌اند.

آنها می‌گویند که زندگی زنان به ویژه زنان مهاجر به اندازه کافی در این کشور محافظت نمی‌شود.
در نامه سرگشاده آمده است که پولیس آلمان به طور مکرر پس از قتل زنان به عنوان "نوعی تراژدی در روابط زن و مرد" سخن می‌گوید و قتل زنان به یک امر پیش پا افتاده تبدیل شده است.

در نامه گفته شده که سیاسیون آلمان باید کاری کنند که رفتار پولیس در جلوگیری از قتل زنان اساساً تغییر کند.

فعالان حقوق زنان در آلمان می‌گویند تراژدی قتل این زن توسط شوهر سابقش در رسانه‌های آلمانی با عناوینی چون "قتل" و "درام" تقلیل یافته است در صورتی که عوامل انگیزشی این قتل به طور مستقیم با "زن‌کشی" مربوط است.