حکومت سریلانکا زیر فشار اعتراضات گسترده عمومی استعفا داد

۱۴۰۱/۲/۱۹

حکومت ماهیندا راجاپاکسا، نخست وزیر قدرتمند سریلانکا زیر فشار اعتراضات گسترده عمومی به بحران اقتصادی کشور استعفا داد.

معترضان خواهان کنار رفتن برادر وی، گوتابایا راجاپاکسا، رئیس جمهور سریلانکا نیز اند و آنان را مسئول بدترین وضعیت اقتصادی کشور در چند دهه اخیر می‌دانند.

به نقل از خبرگزاری‌ها، اعتراضات بی سابقه اخیر پس از آن آغاز شد که سریلانکا با قطعی برق و کمبود اقلام اولیه مانند مواد سوختی، غذا و دارو رو به رو گردیده و حکومت این کشور ارز کافی برای واردات مواد ضروری ندارد.

اعتراضات چند هفته اخیر این وضعیت را بدتر کرده است. مردم برای ساعت‌های طولانی در صف خرید اقلام اولیه منتظر می‌مانند. داکتران نسبت به کمبود داروهای ضروری در شفاخانه‌ها هشدار داده اند.

در آغاز، حکومت سریلانکا مشکلات اقتصادی کشور را به گردن شیوع کرونا و جنگ اوکراین می‌انداخت که از عواید گردشگری این کشور کاست و قیمت مواد اولیه را بالا برد. اما، بعداً حکومت به اشتباهات خود در بدترشدن وضعیت اذعان کرد.

حکومت سریلانکا برای حل بحران اقتصادی کشور به دریافت وام از صندوق بین المللی پول متوسل شده است، اما توافق نهایی، از جمله تجدیدنظر در پرداخت قروض خارجی سریلانکا، دستکم ۶ ماه زمان خواهد گرفت.

حکومت اذعان کرده است که باید مذاکرات با این صندوق را خیلی پیشتر آغاز می کرد.

حکومت به علت کاهش عواید و ناتوانی در جمع آوری مالیات با کسری شدید بودجه دست به گریبان بوده و از پرداخت ۷ میلیارد دالر وام‌ خارجی خود ناتوان است. حکومت از ذخایر ارزی خود برای تامین واردات و حفظ ارزش پول ملی استفاده کرده است.

برادران راجاپاکسا به خاطر پایان دادن به جنگ ۳۰ ساله داخلی و شورش تامیل‌ها در سریلانکا از محبوبیت فوق العاده‌ای برخوردار بودند اما مشکلات اقتصادی ۲ سال اخیر حاکمیت این دو برادر قدرتمند را به پایان خود نزدیک کرده است.

سخنگوی حکومت سریلانکا پس از رسمی شدن استعفای نخست وزیر و کابینه‌اش گفت که رئیس جمهور به زودی با احزاب سیاسی برای تشکیل یک حکومت جدید دیدار خواهد کرد.

کلکین
نگاه روز
زمین: قدرت سیاره

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید