گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان "هنوز یک سال تا توانایی حمله به امریکا فاصله دارند"

۱۴۰۱/۲/۲۰

مقام‌های استخباراتی امریکا روز سه‌شنبه گفتند که گروه‌های تروریستی مستقر در افغانستان تا امکان حمله به اهدافی در کشورهای غربی، هنوز حدود یک سال فاصله دارند.

خزان سال گذشته مقام‌ها در وزارت دفاع امریکا گفته بودند که این گروه‌ها می‌توانند ظرف شش ماه به امریکا حمله کنند.

هشدار سال گذشته مقام‌ها در وزارت دفاع امریکا در مورد توانایی گروه‌های مانند القاعده و داعش برای حمله به امریکا شماری زیاد از قانونگذاران امریکایی را نگران کرد.

اما این هفته جنرال اسکات بریر، مدیر اداره استخبارات دفاعی امریکا، در شهادتی در برابر کمیته نیروهای مسلح سنا گفت که اداره او ​​معتقد است که هر دو گروه هنوز یک سال با این نوع "توانایی مخرب" فاصله دارند.

بریر گفت: "من بیشتر نگران شاخه خراسان داعش در افغانستان هستم و این واقعیت که آنها حملات موفق و فاجعه باری در داخل افغانستان داشته‌اند، برای آینده خوب نیست."

این مقام استخباراتی امریکا در مورد القاعده گفت که این گروه مشکلاتی در زمینه بازسازی رهبری داشته و تا حدی طالبان به قول خود مبنی بر عدم اجازه دوباره فعالیت این گروه پایبند بوده‌اند.

آقای بریر می‌گوید داعش از زمان به‌قدرت رسیدن طالبان افراد و منابع قابل توجهی را بدست آورده و پس از حمله ۲۶ آگست سال گذشته در میدان هوایی کابل جسورتر شده است.

از طرف دیگر، او می‌گوید آنطوری که برخی از کارشناسان اطلاعاتی نگران بودند، القاعده تحت حاکمیت طالبان رشد نکرده است.