نماینده کانگرس سکوت حکومت بایدن در برابر سرکوب زنان افغان را «شرم آور» خواند

۱۴۰۱/۲/۲۱

مایکل والتز، نماینده کانگرس امریکا روز چهارشنبه از سکوت حکومت بایدن در برابر سرکوب زنان توسط طالبان انتقاد کرد و آن را نفرت انگیز و شرم آور خواند.

والتز به اظهارات مقامات امریکایی اشاره کرد که گفته بودند طالبان تغییر کرده و به امریکا در مبارزه با داعش کمک می‌کنند.

این نماینده جمهوری خواه در مصاحبه‌اش با فاکس نیوز به وضعیت زنان افغانستان در زیر حاکمیت طالبان اشاره کرد که هیچ مرجعی برای حمایت از آنها وجود ندارد.

او افزود:«زنان افغان باید روی خود را بپوشانند و از خانه‌های خود بیرون نشوند. آنها دیگر در جایی کار نمی‌توانند.»

او با انتقاد شدید از بایدن گفت: «من به نمایندگی از این زنان و سربازان امریکایی که باید برای دفع تروریزم در آینده به آنجا بروند، از جو بایدن و اطرافیانش حساب خواهم گرفت.»

نمایندگان حکومت امریکا نگرانی خود را در باره دستورات اخیر طالبان در مورد پوشش و خانه نشینی زنان ابراز کرده اند. وزارت خارجه امریکا گفته است که اگر طالبان در سیاست‌های خود تجدید نظر نکند، امریکا فشار بین المللی بر این گروه را افزایش خواهد داد.

با این حال، تام وست، نماینده ویژه امریکا برای افغانستان روز ۲۰ ثور گفت که هرچند از طالبان خوشش نمی‌آید، اما تعامل با این گروه را به نفع امریکا و افغان‌ها می‌داند.

نماینده کانگرس حکومت بایدن را متهم به اظهارات خلاف واقع در باره طالبان کرد. به گفته او، «ما به یاد داریم که وعده داده شده بود که با طالبان جدید رو به رو هستیم؛ طالبانی که میانه رو اند. آنها تروریست‌های خوبی اند که قرار است ما را در مبارزه با تروریست‌های بد کمک کنند.»

مقامات امریکایی با انتقاد از طالبان می‌گویند که وعده های خود به جامعه جهانی و مردم افغانستان را نقض کرده اند. آنها به طور مشخص به اظهارات قبلی مقامات و سخنگویان طالبان اشاره می‌کنند که گفته بودند جلو تحصیل و کار زنان را نمی‌گیرند.