مدیر سازمان استخبارات نظامی امریکا: حملات داعش در افغانستان یک فال بد برای آینده است

۱۴۰۱/۲/۲۱

استخبارات امریکا از فعالیت داعش در افغانستان ابراز نگرانی کرد. جنرال اسکات بریر ، مدیر سازمان استخبارات نظامی امریکا گفته «من نگران شاخه خراسان داعش در افغانستان هستم. این واقعیت است که [داعش] توانسته حملات فاجعه باری در افغانستان انجام دهد. این یک فال بد برای آینده است.»

آقای بریر روز گذشته در جلسه کمیته خدمات دفاعی سنای امریکا درباره فعالیت القاعده و داعش خراسان در افغانستان اظهار نظر کرد.

در این جلسه از آقای بریر خواسته شد که پیش‌بینی کند چه مدت طول می‌کشد داعش و القاعده توانایی حمله به خارج از افغانستان را داشته باشد. بریر پاسخ داد «تخمین ما این است که داعش [احتمالا] به یک سال یا کمی بیشتر نیاز دارد، و القاعده حتی بیشتر.»

طالبان تائید کرده که شاخه خراسان داعش در افغانستان فعالیت دارد، اما همواره تاکید می‌کند که جنگجویان آن مهار شده و تهدیدی برای کشورهای دیگر نیستند.

با این حال شاخه خراسان داعش اخیرا حملات خود را در نقاط مختلف افغانستان افزایش داده و منجر به نگرانی کشورها شده است.

طبق گزارش‌ها، دست کم ۱۸۰۰ نفر از افراد داعش در ماه آگست ۲۰۲۱ توسط طالبان از زندان آزاد شدند و دوباره به گروه خراسان پیوستند.

ناظران می‌گویند طالبان مشکلات و چالش‌هایی در بین خودشان دارند و شماری از جنگجویان این گروه هم در ماه‌های گذشته به داعش پیوسته‌اند.

اخیرا نشریه "صدای خراسان" که حامی داعش است، همسایگان افغانستان را به حملات بیشتر تهدید کرد.

دولت تاجیکستان و ازبکستان رسما تائید کرده‌اند که در روزهای گذشته حملاتی از خاک افغانستان به کشورشان شده است.

گزارش‌هایی از فعالیت القاعده نیز در افغانستان مطرح شده، اما آقای بریر می‌گوید القاعده برای بازیابی تشکیلات خود تاکنون مشکلاتی داشته است.

او قبلا گفته بود با خروج آمریکا از افغانستان القاعده قادر به حمله به آمریکا ظرف یکی دو سال آینده است.