بریتانیا با فنلند و سویدن اعلامیه‌ امنیتی امضا کرد

۱۴۰۱/۲/۲۱

بریتانیا می‌گوید که با سویدن و فنلند اعلامیه امنیتی امضا کرده است. بر اساس این توافق‌، در صورت حمله به هر یک از این کشورها، بریتانیا به آنها کمک خواهد کرد.

در این اعلامیه‌ها همچنین آمده است که فنلند و سویدن نیز به بریتانیا در حالات بحرانی کمک خواهند کرد.

بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا، برای امضای اعلامیه‌ها، به هر دو کشور سفر کرده است.

به گزارش بی‌بی‌سی انگلیسی، آقای جانسون و ماگدالنا اندرسون، صدراعظم سویدن گفتند که با توجه به حمله روسیه به اوکراین، همکاری امنیتی بین این دو کشور «بسیار مهم» است.

توافق دوم در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با رئیس جمهور فنلند علام شد.
آقای جانسون در پاسخ به این سوال که آیا در صورت وقوع درگیری، انگلیس در فنلند حضور خواهد یافت، گفت که کمک نظامی به این کشور ارائه خواهد شد، اما «ماهیت این کمک» به «درخواست طرف مقابل» بستگی دارد.

آقای جانسون در سویدن گفت: «اگر سویدن مورد حمله قرار گیرد و خواستار کمک و حمایت ما شود، به آنها کمک خواهیم کرد.»

بریتانیا در حالی از امضای توافق‌ امنیتی با این دو کشور اروپایی خبر می‌دهد که فنلند و سویدن اخیراً تلاش‌ها برای پیوستن به سازمان ناتو را آغاز کرده اند. فنلند می‌گوید که درخواست برای پیوستن به ناتو جنبه دفاعی دارد.

حمایت از پیوستن به ناتو در سویدن و فنلند از زمان حمله روسیه به اوکراین، علیرغم سابقه طولانی آنها در پیگیری سیاست‌های بی‌طرفانه نظامی افزایش یافته است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، گفته است که این سازمان با آغوش باز از آنها استقبال خواهد کرد و حداقل تاخیر در رسیدگی به عضویت آنها وجود خواهد داشت.

روسیه قبلاً به هردو کشور هشدار داده بود که به ناتو نپیوندند و تهدید کرده بود که این اقدام برای آنها «عواقب جدی» خواهد داشت.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
شگفتی‌های زندگی
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید