در پنجشیر، اندراب و ورسج چه می‌گذرد؟؛ طالبان اجازه برگزاری مراسم فاتحه را ندادند

۱۴۰۱/۲/۲۲

منابع مردمی به افغانستان اینترنشنال گزارش دادند که هنوز فضای نظامی در ولایت پنجشیر، ولسوالی اندراب ولایت بغلان و ولسوالی ورسج ولایت تخار حاکم است. یک چرخبال نظامی طالبان روز پنجشنبه با ارتفاع کم بر فراز خانه‌ها و کشتزارهای مردم در ورسج در گردش آمده و به برخی مناطق شلیک کرده است.

هلیکوپتر طالبان با ارتاع کم بر فراز ولسوالی ورسج ولایت تخار گردش می‌کند

به نقل منبع محلی در ولسوالی ورسج ولایت تخار، دیشب بزرگان مردم بعد از اصرار فراوان قادر شدند شماری از اجساد کشته‌گان به دست طالبان را دفن کنند، اما طالبان اجازه فاتحه‌خوانی را برایم مردم نداده است.

منبع محلی به افغانستان اینترنشنال گفت: "فرماندهی طالبان در ورسج را کسی به نام ملا جانو به عهده دارد." منابع محلی این فرمانده طالبان در تخار را متهم کرده‌اند که مردم را به دلیل تعلق تباری‌شان آماج حمله قرار می‌دهد و به گفته منبع محلی: "او رسماً نسل‌کشی را راه انداخته است."

به نقل از مردم محل سه روز پیش، طالبان در مناطق پجک بالا، ایوت، دهزاران، ده جنگلک، خانقاه و ایمند ولسوالی ورسج ۳ نفر به شمول یک معلم را تیرباران کرده‌اند. در این رویداد دست کم ۳ تن دیگر زخمی شده‌اند. طالبان در همان زمان ۱۲ نفر را به ظن رابطه داشتن به جبهه مقاومت با خود بردند.

منابع افغانستان اینترنشنال در ولایت بغلان می‌گویند در روز و شب چهارشنبه ۵ عضو جبهه مقاومت و دست کم ۴ غیرنظامی در روستای بنوی اندراب به دست طالبان کشته شده‌اند.

صبغت احمدی، سخنگوی جبهه مقاومت ملی افغانستان می‌‌گوید فرمانده اسدالله اندرابی با چهار تن از افرادش در منطقه سر دره کشن‌آباد ولسوالی بنو "در یک جنگ سخت، در وضعیت محاصره، در جنگ نابرابر و رو در رو برای چنیدن ساعت با بیش از چهارصد نفر از نیروهای طالبان جنگید" و ساعت ۲ شب کشته شد.

اسدالله اندرابی از فرماندهان جبهه مقاومت ملی با ۴ تن از افرادش در بنوی ولسوالی اندراب کشته شدند

طالبان در اندراب نیز به مردم محل اجازه ندادند مراسم فاتحه‌خوانی برای قربانیان برگزار کنند. منبع می‌گوید: "مردم محل به دشواری اجازه یافتند که قربانیان را با سراسیمه‌گی و ترس دفن کنند."

براساس اطلاعات منابع محلی، طالبان به غیرنظامیان در اندراب هشدار داده‌اند که "اگر اعضای جبهه مقاومت را از کوه پایین نکنید و تسلیم ما ندهید، شما را کوچ اجباری خواهیم داد."

اعضای طالبان به غیرنظامیان در اندراب‌ها هشدار داده است که در هر قریه‌ای که بر طالبان شلیک شود، "مردم قریه کوچ اجباری داده خواهد شد."

منابع معتبر از پنجشیر به افغانستان اینترنشنال گفتند که شب گذشته جنگ شدیدی میان نیروهای جبهه مقاومت و طالبان در دره آرزو جریان داشت.

علی میثم نظری، مسئول روابط خارجی جبهه مقاومت ملی در صفحه توییترش نوشته است که طالبان قصد داشتند به دو قرارگاه جبهه مقاومت یورش ببرند، اما نیروهای این جبهه در حمله پیش‌دستی کردند.

به گفته نظری در جریان این درگیری‌ها بیش از ۳۸ جنگجوی طالبان کشته شده است.

هنوز طالبان در مورد این ادعا واکنشی نشان نداده‌اند.

طالبان پیش از این گفته بودند که ۲۵۰ نفر از اعضای جبهه مقاومت ملی در ولایت پنجشیر به این گروه تسلیم شده‌اند.

سخنگویان جبهه مقاومت و منابع محلی اما تأکید کردند که افراد یاد شده همه غیرنظامیان بوده‌اند.

اعضای گروه طالبان در صفحات‌شان در شبکه‌های اجتماعی ویدیوهایی را از اجساد افراد کشته شده در ولایت پنجشیر منتشر کرده‌اند.

در یکی از ویدیوها یک جنگجوی طالبان جسد خونین مردی افتاده بر زمین را نشان می‌دهد و می‌گوید: "این مرد با یک راکت و یک تفنگ از دره ایمن زنده گرفتار شد و زمانی که می‌خواست فرار کند ما او را کشتیم."

در ویدیوی منتشر شده جای گلوله بر سر مرد دیده می‌شود.

در یکی از ویدیوهایی که از سوی جنگجویان طالبان منتشر شده دیده می‌شود که ستونی از دود از خانه گلی بر هوا بلند است. جنگجوی طالبان در این ویدیو می‌گوید: طالبان "ماشالله اتاق‌های پنجشیری‌ها و مقاومتی‌ها را سوخته‌اند."

در روزهای اخیر طالبان از سوی فعالان حقوق بشر به ارتکاب جرایم جنگی در پنجشیر، تخار و بغلان متهم شده‌اند.

ستونی از دود از خانه‌ای در پنجشیر بلند است.

خبرها
رقص - جاده ابریشم
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید