اشپیگل: طالبان برای ماموران امنیتی حکومت پیشین چاره‌ای جز ترک کشور یا مرگ باقی نگذاشته است

۱۴۰۱/۲/۲۳

اشپیگل می‌گوید طالبان برای سربازان، افسران پولیس و مقام‌های امنیتی حکومت پیشین افغانستان، چاره‌ای جز ترک کشور یا مرگ باقی نگذاشته است.

این روزنامه آلمانی به نقل از قاچاقبران نوشته که روزانه بیش از سه هزار نفر از جمله کارمندان حکومت پیشین از راه نیمروز افغانستان را ترک می‌کنند.

این روزنامه می‌گوید فرار جوانان از افغانستان برای یافتن کار، پدیده تازه‌ای نیست، اما از زمانی که طالبان در آگست سال گذشته بر این کشور مسلط شده‌اند، کشاورزان، مهندسان، کارمندان دولتی و خانواده‌ها با کودکان‌شان تلاش می‌کنند افغانستان را ترک کنند.

اشپیگل در این گزارش نوشته است که بسیاری کسانی که به‌صورت غیرقانونی وارد ایران می‌شود در پشت مرزها بازداشت می‌شوند به خصوص اگر گارد مرزی ایران سهم خود را از پول قاچاق نگرفته باشد.

با این حال، به گفته روزنامه سخت‌گیری‌های مرزی ایران مانع موج مهاجرت افغان‌ها به این کشور نشده است.

به گزارش اشپیگل، ورود غیرقانونی افغان‌ها به ایران و وضعیت بد اقتصادی این کشور فرصت کاری پیش روی کسانی که وارد ایران می‌شوند باقی نگذاشته با این همه، این افراد می‌خواهند از افغانستان خارج شوند و مهم نیست که سفر‌شان به کجا می‌انجامد.

روزنامه با مقایسه هزینه سفر به ایران با ترکیه نوشته است که مصرف هر بار ورود به ایران ۵۰ دالر است، در حالی که این هزینه برای ورود به خاک ترکیه ۱۴۰۰ دالر است. اشپیگل می‌گوید با توجه به دور از دسترس بودن، کمتر کسی از سفر به ترکیه حرف می‌زند.