رئیس‌جمهور ایران و امیر قطر خواهان شکل‌گیری دولت فراگیر در افغانستان شدند

۱۴۰۱/۲/۲۳

رئیس جمهور ایران در یک نشست خبری مشترک با امیر قطر در تهران گفت که هر دو کشور بر شکل‌گیری دولت فراگیر در افغانستان تأکید می‌کند؛ دولتی که بتواند همه گروه‌های سیاسی و قومیت‌های این کشور را در بر گیرد.

شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر روز پنجشنبه، ۲۲ ثور وارد تهران شد.

براساس توافقی که ایالات متحده امریکا در ماه عقرب ۱۴۰۰ با قطر امضا کرده، دوحه مسئولیت حفاظت از منافع ایالات متحده در افغانستان را بر دوش دارد.

پس از خروج ایالات متحده امریکا از افغانستان قطر ارتباطات رسمی بین واشنگتن و دولت طالبان در افغانستان را که ایالات متحده آن را به رسمیت نمی‌شناسد، تسهیل می‌کند.

ابراهیم رئیسی در نشست خبری مشترک با امیر قطر گفت که تشکیل دولت فراگیر برای امنیت پایدار در افغانستان ضروری است.

این چندمین گفتگوی ایران و قطر درباره مسایل افغانستان است. ابراهیم رئیسی در سفری که در ماه حوت ۱۴۰۰ به دوحه داشت نیز درباره افغانستان، مبارزه با تروریسم و قاچاق مواد مخدر با امیر قطر گفتگو کرده بود.

رئیس جمهور ایران معتقد است که کشورهای همسایه باید به همه مردم و گروه‌های قومیتی کمک کنند تا حکومت فراگیر مردمی در افغانستان ایجاد شود؛ در غیر آن ناامنی به این کشور باز خواهد گشت.

مقامات قطر هم بارها بر اهمیت تشکیل یک دولت فراگیر در افغانستان که در بردارنده همه اقشار این کشور باشد تأکید کرده‌اند. مقامات قطر گفته‌اند این موضوع معیار مهمی برای جامعه جهانی است.

هرچند تهران و دوحه دولت سرپرست طالبان را به رسمیت نمی‌شناسند، هر دو روابط نزدیکی با طالبان دارند. این دو کشور از نخستین کشورهایی بودند که اجازه دادند دیپلومات‌های طالبان کارشان را در سفارتخانه‌های افغانستان در تهران و دوحه آغاز کنند.

جهان‌نما
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید