محسن داور: حکومت در باره تحویل‌دهی دو فرمانده طالبان پاکستانی به طالبان افغان توضیح دهد

۱۴۰۱/۲/۲۶

یک عضو مجلس نمایندگان پاکستان از حکومت این کشور خواسته است در باره تحویل‌دهی دو فرمانده طالبان پاکستانی به طالبان افغان توضیح بدهد.

محسن داور در نشست روز دوشنبه مجلس گفته که این دو فرمانده مجرم شناخته شده بودند و بدون عفو رئیس‌جمهوری نمی‌توان آنها را به طالبان افغان تحویل داد.

مسلم خان و محمود خان، دو فرمانده کلیدی طالبان پاکستان اند که گفته می‌شود حکومت پاکستان آنها را به گروه طالبان در افغانستان تسیلم داده است.

هرچند این نماینده مجلس نگفته که آنها چه زمانی در اختیار گروه طالبان در افغانستان قرار گرفته‌اند.

این نماینده مجلس و عضو پیشین جنبش تحفظ پشتون‌ها همچنین گفته که حکومت پاکستان باید در باره اینکه با چه شرایطی با تحریک طالبان گفتگو می‌کرد، اطلاع دهد.

با تسلط طالبان بر افغانستان در ماه آگست سال گذشته، این گروه اعلام کرد که آماده میانجیگری بین حکومت و طالبان پاکستانی است.

براساس گزارش‌ها دو طرف در ماه نوامبر سال گذشته با میانجیگری سراج الدین حقانی، وزیر داخله طالبان دو هفته در ولایت خوست گفتگو کردند.

به‌دنبال این مذاکرات، فواد چودری، وزیر اطلاعات پاکستان در یک پیام توییتری اعلام کرد که حکومت این کشور با وساطت سراج حقانی با گروه طالبان پاکستانی به یک آتش بس کامل یک ماهه، دست یافته‌اند.

اما دیری نگذشت که تحریک طالبان پاکستانی حملات خود در داخل پاکستان را از سر گرفت. اخیرا یک مرکز مطالعاتی اعلام کرد به‌دنبال تسلط طالبان بر افغانستان حملات طالبان پاکستانی در ماه‌های اخیر افزایش یافته و پاکستان با تهدید جدی رو به‌روست.

خبرها
جهان‌نما
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید