حکومت‌داری بدون قانون؛ افراد طالبان مردم را خودسرانه و بدون محاکمه مجازات می‌کنند

۱۴۰۱/۲/۲۶

در تازه‌ترین نمونه از مجازات خودسرانه طالبان، ویدیویی به افغانستان اینترنشنال رسیده که سه عضو این گروه را در حال شکنجه و لت و کوب دو جوان در کابل نشان می‌دهد.

طالبان این دو جوان را که اتهام‌شان معلوم نیست به گوشه‌ای می‌برند و با چوبی که از درخت جدا کرده‌اند بر پشت آنها می‌زنند.

صدای دلخراش یکی از این مردان جوان شنیده می‌شود که با گریه و التماس از فرد طالب تقاضای بخشش می‌کند.

این جوان به تکرار می‌گوید: "قاری صاحب توبه کردم، دیگر نمی‌کنم".

در ۹ ماهی که از حاکم شدن گروه طالبان بر افغانستان می‌گذرد، تصاویر بی‌شماری مانند این در شبکه‌های اجتماعی یا رسانه‌ها نشر شده که افراد این گروه مسلح شبه‌نظامی را در حال لت و کوب مردم نشان می‌دهد.

گروه طالبان که با خروج شتاب‌زده نیروهای امریکایی و فرار اشرف غنی، بر افغانستان سیطره یافته است، نه تنها به هیچ پیمان بین‌المللی حقوق بشری پایبند نیست،‌ بلکه قانون مشخصی برای رسیدگی به جرم و بزه‌کاری شهروندان ندارد.

در نبود قانون و مشخص نبودن حوزه کاری نهادهای مختلف، هر عضو مسلح گروه طالبان، وظیفه کشف، تحقیق، محاکمه و اجرای حکم را انجام می‌دهد و در صحنه برای کسی که مجرم تشخیص دهد،‌ مجازات تعیین و اجرا می‌کند.

این مجازات‌های خودسرانه و بدون طی مراحل عدلی و قضایی رایج در عرف بین‌الملل، طیف گسترده‌ای را شامل می‌شود؛ از مشت،‌ لگد و سیلی زدن، هتک حرمت در ملا عام گرفته‌ تا شلاق زدن و حتی کشتن افراد.

در ماه‌های گذشته بارها جسد افرادی در شهرهای مختلف از جمله هرات به نمایش گذاشته شده که گروه طالبان ادعا می‌کند به جرم آدم‌ربایی کشته شده‌اند.

این پرسش برای افکار عمومی جود دارد که جرم افراد کشته شده چگونه و طی چه روندی ثابت شده و حکم چگونه اجرا شده است.

خبرها
خبر ورزشی
خبرها

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید