وزیر خارجه پاکستان: امیدواریم طالبان به تعهدات بین‌المللی خود عمل کند

۱۴۰۱/۲/۲۹

بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان می‌گوید که کشورش از طالبان انتظار دارد که نقش خود را در ممانعت از افزایش فعالیت‌های تروریستی در مرزهای دو کشور بدرستی ایفا کند.

او امیدوار است که طالبان به تعهدات بین‌المللی خود برای اجازه ندادن به فعالیت‌های تروریستی در افغانستان عمل کند.

بلاول در مصاحبه با کریستین امانپور در سی‌ان‌ان گفت که پاکستان وضعیت افغانستان را نه تنها رصد می‌کند بلکه می‌خواهد اطمینان حاصل کند که گروه طالبان «با تهدیدهای تروریستی» مقابله می‌کند.

زرداری در پاسخ به پرسشی که پاکستان برای به رسمیت شناختن طالبان چه چیزی لازم دارد، افزود که هر تصمیمی درباره به رسمیت شناختن طالبان در تعامل و گفتگو با جامعه جهانی اتخاذ خواهد شد.

وی افزود: «ما به تلاش‌های خود برای تعامل [جامعه جهانی با طالبان]، به ویژه با توجه به بحران انسانی در حال افزایش در افغانستان، ادامه می‌دهیم.»

بلاول در پاسخ به سوالی که آیا اسلام‌آباد با طالبان در رابطه به حقوق زنان در تماس بوده است، مدعی شد که موضوع حقوق زنان تنها مربوط غرب نیست.

او افزود: «من مساله حقوق زنان به طور کل یا حق تحصیل به طور خاص را حقوقی می‌بینم که در اسلام به ما داده شده است. ما تاکید خواهیم کرد که طالبان تعهدات بین‌المللی خود را حفظ کرده و حقوق زنان افغانستان را رعایت کند.»

او پس از اظهارات امانپور مبنی بر این‌که ایالات متحده معتقد است پاکستان در طول دهه‌ها نقش «بسیار خطرناک» در حمایت از طالبان ایفا کرده است، گفت که پاکستان بدون توجه به این‌که چه کسی در قدرت بوده، پیوسته با افغانستان تعامل داشته است.

او افزود: «ما همیشه طرفدار این واقعیت بوده‌ایم که در کنار اقدام علیه فعالیت‌های تروریستی، مناقشات در [افغانستان] از طریق گفتگو و دیپلماسی حل شود.»

وی ادامه داد که تحولات در کابل تاثیر مستقیمی بر زندگی مردم پاکستان داشته است.

وزیر خارجه پاکستان گفت که اسلام‌آباد همواره به دلیل تعاملش با حکومت‌های افغانستان مورد انتقاد بوده است. آقای زرداری با طفره رفتن از نقش پاکستان در حمایت طالبان گفت: «این پاکستان نه، بلکه ایالات متحده بود که قبل از تسلط طالبان بر کابل ارتباط مستقیم با رژیم طالبان داشت. پاکستان و جامعه جهانی بر این باورند که اگر یک بار دیگر مردم افغانستان را رها کنیم، منافع هیچ کس تامین نخواهد شد.»

او از جامعه جهانی خواست تا رسیدگی به بحران بشری در افغانستان و جلوگیری از فروپاشی اقتصادی این کشور را در اولویت‌ خود قرار دهد.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید