مقام ارشد سازمان ملل انحلال کمیسیون حقوق بشر افغانستان را محکوم کرد

۱۴۰۱/۲/۲۹

میشل باشله، کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل با نشر اعلامیه‌ای به روز پنجشنبه، انحلال کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از سوی طالبان را محکوم کرد و آن را «گامی عمیقاً واپس‌گرایانه» خواند.

خانم باشله گفت که از این اقدام گروه طالبان «مأیوس» شده است.

گروه طالبان ۲۶ ثور شش اداره از جمله کمیسیون مستقل حقوق بشر و کمیسیون نظارت بر قانون اساسی را منحل کرد.

کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل در بیانیه خود گفت: «کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان طی سال‌های متمادی، کار فوق‌العاده‌ای در شرایط بسیار دشوار انجام داد و به حقوق بشر همه افغان‌ها، از جمله قربانیان طرف‌های درگیر، توجه کرد.»

خانم باشله افزود که کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان «صدای قدرتمند برای حقوق بشر» و «شریک قابل اعتماد» برای بخش حقوق بشر سازمان ملل بوده است. به گفته خانم باشله، از دست رفتن این کمیسیون «گامی عمیقاً واپس‌گرایانه» برای همه افغان‌ها و جامعه مدنی افغانستان خواهد بود.

کار این کمیسیون که شامل مستندسازی تلفات غیرنظامیان در جنگ دو دهه‌ افغانستان بود، پس از به قدرت رسیدن طالبان متوقف شد، اما طالبان انحلال رسمی آن را سه روز پیش اعلام کرد.

کمیشنر عالی حقوق بشر سازمان ملل در اعلامیه‌اش گفت که در جریان سفر خود به کابل در ماه مارچ با مقامات طالبان در مورد اهمیت ایجاد مجدد یک مکانیزم مستقل حقوق بشری صحبت کرده بود؛ سازوکاری که به گفته او بتواند شکایات عمومی را دریافت کند و آن را با مقامات طالبان در میان بگذارد.

پیش از این، ریچارد بنت، گزارش‌گر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد نیز لغو کمیسیون حقوق بشر افغانستان را یک شکست بزرگ خواند.

نگاه روز
گفت‌وگوی ویژه
سفیران - فصل دوم

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید