موبی گروپ: طالبان به شبکه‌های دیداری دستور دادند که تمام گردانندگان زن روی‌شان را بپوشانند

۱۴۰۱/۲/۲۹

گروه رسانه‌ای موبی تأیید کرد که طالبان با ارسال دستور تازه از تمام شبکه‌های دیداری خواسته که "گردانندگان زن در جریان اجرای برنامه‌های تلویزیونی روی‌شان را بپوشانند."

موبی گفته نمایندگان وزارت‌های امر به معروف و اطلاعات و فرهنگ طالبان این حکم را "قطعی و غیرقابل بحث" خوانده‌اند.

به گفته گروه رسانه‌ای موبی این دستور به تمامی رسانه‌های دیگر دیداری فعال در افغانستان نیز اعلام شده است.

موبی، یک گروه رسانه‌ای متشکل از شبکه‌های تلویزیونی طلوع، تلویزیون لمر، طلوع نیوز، تلویزیون فارسی۱، رادیو آرمان، استدیوی موسیقی باربد میوزیک، کابورا پرودکشن و رادیو ارکوزیا است.

رسانه‌های متعلق به گروه رسانه‌ای موبی قبل از تسلط طالبان بر افغانستان از شمار پر مخاطب‌ترین رسانه‌های افغانستان بود.

بامداد روز پنجشنبه، ۲۹ ثور هنگامی که شهروندان افغانستان تلویزیون‌های‌شان را روشن کردند، متوجه شدند که همه کارمندان زن تلویزیون‌ها، با ماسکی که صورت آنها را پوشانده در برابر دوربین ظاهر شده‌اند.

مجریان زن حدود دو هفته بعد از صدور فرمانی در مورد حجاب اجباری از سوی طالبان، با پوشیدن ماسک برنامه‌های تلویزیونی را اجرا کردند.

همزمان با این، یک معلم از یکی از مکاتب خصوصی به افغانستان اینترنشنال گفت طالبان بدون هماهنگی، به طور ناگهانی به مکاتب سر می‌زنند و لباس استادان زن را بررسی می‌کنند.

ویدیوهایی هم منتشر شده که نشان می‌دهد طالبان در ایست‌های بازرسی در شهرهای مختلف افغانستان زنان را از موترهای مسافربری پایین و وارسی می‌کنند تا مطمین شوند که حجاب مورد نظر آنها را رعایت کرده‌اند.

روز شنبه، ۱۷ ثور طالبان با صدور فرمان جدیدی دستور دادند که زنان جز چشم‌ها، بدن و صورت‌شان را بپوشانند.

طالبان مواد مندرج در دستورشان را "حکم واجب شرعی" خوانده و هشدار دادند در صورتی که زنان حجاب مورد نظر این گروه را رعایت نکنند، مورد "تنبیه و ترهیب" قرار گرفته و بستگان آنها به مدت سه روز زندانی خواهد شد.

در این دستورالعمل آمده است که اگر زنان حجاب مورد نظر طالبان را رعایت نکنند، محاکمه خواهد شد و اگر این زنان کارمندان حکومت باشند، از وظیفه برکنار خواهند شد.

مقام‌های طالبان روز شنبه در مراسم ویژه اعلام کردند، ابتدا خانه‌های زنانی که حجاب مورد نظر این گروه را رعایت نکند، شناسایی شده و به او توصیه و تنبیه‌نامه ارسال خواهد شد و در قدم دوم، "ولی این زنان در ریاست مربوطه احضار خواهد شد."

طالبان تأکید کرده در مرحله سوم، اقارب نزدیک زنانی که حجاب مورد نظر این گروه را رعایت نکنند، برای سه روز زندانی خواهد شد.

پیش از این فرمان طالبان در مورد حجاب اجباری با واکنش‌های گسترده داخلی و جهانی مواجه شده بود.

طالبان به رغم واکنش‌های گسترده، به نظارت خیابان‌ها، مکاتب، دانشگاه‌ها و بازارها پرداختند و زنانی را که حجاب مورد نظر آنها را رعایت نمی‌کند هشدار دادند.

روز چهارشنبه، ۲۸ ثور ویدیوهایی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که نشان می‌داد طالبان دانشجویان دختر دانشگاه تعلیم و تربیه در کابل را بخاطر پوشیدن چادرهای رنگی هشدار می‌دهد.

یک دانشجوی دانشگاه تعلیم و تربیه به افغانستان اینترنشنال گفت که طالبان کارت دانشجویی تمام دخترانی را گرفتند که چادرهای رنگی پوشیده بودند.

دیدگاه
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید