پایان محاصره کارخانه فولاد آزوفستال؛ آخرین سربازان اوکراینی مدافع شهر ماریوپل "تسلیم شدند"

۱۴۰۱/۲/۳۰

وزارت دفاع روسیه می‌گوید آخرین نیروهای اوکراینی که در کارخانه فولادسازی آزوفستال در ماریوپل پناه گرفته بودند، روز جمعه تسلیم شدند.

پیشتر، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین گفت ارتش این کشور به آخرین مدافعان کارخانه فولاد گفته که می‌توانند بیرون بیایند و جان خود را نجات دهند.

روسیه اعلام کرد که ۵۳۱ نفر که عضو آخرین گروه مدافع ماریوپل بودند، تسلیم شدند. وزارت دفاع این کشور در بیانیه‌ای اعلام کرد: "حوزه کارخانه متالورژی آزوستال به طور کامل آزاد شده است".

ارتش روسیه می‌گوید چند روز گذشته در مجموع ۲۴۳۹ سرباز اوکراینی مدافع این شهر تسلیم شده‌اند.

اوکراین هنوز این ارقام را تایید نکرده است.

تشدید جنگ در منطقه دونباس

روسیه همچنین حمله بزرگی را برای تصرف آخرین قلمرو تحت کنترل اوکراین در استان لوهانسک، یکی از دو استان جنوب شرقی اوکراین که مسکو به عنوان کشورهای مستقل به‌رسمیت شناخته، آغاز کرد.

سرهی گایدای فرماندار لوهانسک در کانال تلگرامی خود گفت: "ارتش روسیه تخریب بسیار شدید شهر سیویرودونتسک را آغاز کرده است. شدت گلوله باران دو برابر شده است. آنها محله‌های مسکونی را گلوله باران و خانه‌ها را ویران می‌کنند."

او افزود: "ما نمی‌دانیم چند نفر جان خود را از دست داده‌اند، زیرا نمی‌توان از جلوی هر آپارتمان گذشت و به آن نگاه کرد."

باوجود عقب‌نشینی نیروهای روسیه در جاهای دیگر، این نیروها در جبهه لوهانسک پیشروی کرده‌اند، چیزی که برخی تحلیل‌گران نظامی آن را فشاری بزرگ برای دستیابی به اهداف جنگی کوچک‌تر می‌دانند، یعنی تصرف مناطق بیشتری که توسط شورشیان طرفدار روسیه ادعا شده است.

سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه در مسکو گفت که عملیات "آزادسازی جمهوری خلق لوهانسک" به زودی به پایان خواهد رسید.

تصرف لوهانسک و دونتسک به مسکو این امکان را می‌دهد که مدعی پیروزی شود.

خبرها
وادی رقابت
گفت‌وگوی ویژه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید